Dohoda o zúžení SJM, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, v roce 2007 jsem podepsal jako aval směnku za firmu. V roce 2009 byla tato směnka zesplatněna a v roce 2012 odsouzena a dána k exekuci. Od roku 2009 máme se ženou zúžené SJM, ale bohužel pouze dokladováno rozsudkem od soudu. Nikdo nás neinformoval, že je třeba učinit notářský zápis a vložení do registru. Od roku 2013 jsem byl jako podnikatel v konkursu, který skončil v roce 2019. Poté se samozřejmě začali znovu ozývat věřitelé. V posledním případě oslovil exekutor i mou manželku s tím, že dluh přechází na ní a že provede mobiliární exekuci. Prosím potřebuji vědět jestli může exe zabavit majetek získaný po zúžení SJM (auto pořízené na leasing v roce 2012) nebo obstavit manželčin účet či plat. Popřípadě jak se může manželka bránit. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zúžení SJM se provádí výhradně formou notářského zápisu. Jakkoliv jinak uzavřená dohoda je neplatná. Nemáte-li zúžení SJM sepsané u notáře, nic nebrání exekuci majetku Vaší manželky.