Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4298, Doplňkové penzijní spoření

Jak změnit strategii Doplňkového penzijního spoření a zajistit si garanci za 5 let?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
4.2.2018 Spoření

Dobrý den, spořím již druhým rokem s Doplňkovým penzijním spořením u České spořitelny. Mezi nabídkou čtyř fondů jsem po roce zvolila dynamický fond, kam si ukládám 1 500 Kč měsíčně. Bohužel podle obchodních podmínek nebudu moci v budoucnu využít možnost garance (u zbývajících tří fondů to jde). Jako možné řešení mě napadá přejít po 5 letech k jiné společnosti (co bude za 5 let, však nikdo neví), např. ke Conseq, kde je možnost asistované strategie ZENIT (po 10 letech spoření strategie s garancí). Nebo je nějaké jiné řešení? Bohužel jsem si měla více pročíst podmínky a před rokem se lépe rozhodnout ohledně výběru společnosti. Nyní bych o vložené peníze přišla, tak zatím u ČS setrvám.

Dobrý den,

doplňkové penzijní spoření (sjednávané od roku 2013) je investicí. Tedy bez garance výnosu a s možností ztráty. Žádný fond (konzervativní, dynamický, atd.) ani žádná penzijní společnost (ČS, Conseq, atd.) negarantuje minimálně nezáporné zhodnocení. Penzijní připojištění (uzavřené do konce roku 2012) garantuje ze zákona minimálně nezáporné zhodnocená, ale toto dnes již sjednat nelze. Conseq Zenit taktéž nemá garanci nezáporného zhodnocení. Zde Vám pouze posledních 10 let před očekávaným datem ukončení spoření postupně mění investiční strategii na méně rizikovou. Měnit investiční strategii můžete 1x ročně zdarma u všech penzijních společností.