Dostal jsem vytýkací dopis, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, již v minulosti jsem zde zakládal dotazy a byl jsem spokojen s řešením a odpovědí. Jedna se o pracovně právní otázku. Přítelkyně dostala v zaměstnání v jeden den dva vytýkací dopisy za méně závažné věci a vedoucí ji vyhrožoval výpovědi na hodinu. Oba dopisy podepsala (doslova pod nátlakem). Jsme přesvědčeni, že oba dva případy byly neoprávněné a pouze z rozmaru nadřízeného. Chci se zeptat, jak se nyní v naši situaci můžeme bránit? Děkuji

Dobrý den,

pokud se přítelkyně žádných prohřešků nedopustila či s interpretací nadřízeného nesouhlasila, neměla nic podepisovat. Dvěma vytýkacími dopisy si zaměstnavatel pravděpodobně připravuje prostředí pro ukončení pracovního poměru (jedná se o tzv. "soustavné porušování méně závažných povinností"). Pokud by k tomu došlo, mohli byste se soudit pro neplatnost výpovědi. Těžko se vám však s podepsanými vytýkacími dopisy bude dokazovat, že přítelkyně se ničeho nedopustila (když vše stvrdila svým podpisem).

Pokud vaši přítelkyni v práci nechtějí, nebylo by lepší se poohlédnout u jiného zaměstnavatele? Pracovat u zaměstnavatele, který se Vás snaží zbavit, je hrozně vyčerpávající a zcela bez perspektivy (nikdy nedostanete přidáno, nebude kariérní růst, žádné odměny, atd.).