Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #14838, ELDP a zápočtový list

ELDP a zápočtový list, Daně

16.7.2021 Daně

Dobrý den, u zaměstnavatele jsem pracovala od 1.9. 2020 do 30.6. 2021. Do dnešního dne jsem dostala pouze potvrzení o zdanitelných příjmech a evidenční list na důchodové pojištění, které je pouze od 1.1.2021 do 30.6.2021. Nemám ještě nárok na zápočtový list a evidenční list na důchodové pojištění od 1.9.2020 do 32.12.2020? Předem děkuji za odpověď, je to má první práce.

Dobrý den,

evidenční list by Vám zaměstnavatel měl vystavit neprodleně po ukončení pracovního poměru (předkládá se v novém zaměstnání, jinak Vám k ničemu není). Pokud se Vám z příjmu v roce 2020 srážely sociální odvody (nepracovala jste např. jen na DPP s výdělkem do 10 000 Kč/měsíc), máte nárok na ELDP za rok 2020. Taktéž Vám za rok 2020 mohla vzniknout povinnost podat daňové přiznání. Pokud Vám zaměstnavatel předal Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2020, neprovedl Vám roční zúčtování daní (možná máte povinnost podat daňové přiznání, jehož nepodáním byste nejen porušila své povinnosti, ale možná se tím i připravila o daňový přeplatek). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání.