Zvýšení nezabavitelné částky v exekuci: platí i pro vás nebo jen pro oddlužení?

Dobrý večer, mám dotaz ohledně nezabavitelné částky v exekuci. Teď se šíří po internetu, že se zvyšuje nezabavitelné minimum díky normativních nákladů na bydlení o nějakých 1 120 Kč. Zkoušel jsem i nějaké kalkulace na internetu a někde je to vypočítané s tím navýšením a někde bez toho navýšení a největší zmatek mi udělal portál justice.cz. V den kdy vyšlo, že teda normativy se mají po novu přičítat, tak na justice.cz byla kalkulačka ohledně výpočtu a vypočítalo, že na plat cca 35 000 Kč čistého je k výplatě po srážce cca 24 500 Kč a momentálně na jejich stránkách to zmizelo a je tam už jen, že to platí jen v oddlužení. Mohu se zeptat, jak to teda je? Platí to zvýšení i v exekuci nebo jen pro oddlužení? Děkuji

Dobrý den,

exekuční a ins. srážky se počítají trochu jinak, výsledkem není stejné nezabavitelné minimum (resp. záleží na typu exekučně vymáhaných pohledávek - přednostní/nepřednostní). Kalkulačka justice.cz počítá srážky v insolvenci. Zvýšení normativních nákladů na bydlení má dopad na růst nezabavitelných minim v exekuci i insolvenci. Nezabavitelné minimum se však nezvyšuje přesně o růst normativních nákladů.