Jak řešit exekuci na výživné a zabezpečit základní potřeby?

Dobrý den, chtěla jsme se zeptat. Můj hodně dobrý rodinný kamarád má problém. Rozvedl se, z manželství má 1 syna ve věku 13 let, soud určil výživné ve výši 2 500 Kč měsíčně. Bohužel dlouho nemohl sehnat práci a tak neměl finance na hrazení výživného. Teď nastoupil do stálé práce,  po 3 měsících mu přišla exekuce na plat za výživné, o které ho nikdo ani neinformoval. Nevěděl že proběhlo líčení. Z částky 24 000 Kč i s osobním ohodnocenim a premiemi mu byla stržena částka ve výši 10 000 Kč. Zzbylo mu 14 000 Kč s tím, že je tady ale problém ohledně zbylé částky. Tato částka 14 000 Kč mu pokryje pouze nájemné, eletriku a plyn v celkové částce 14 000 Kč za bydlení a služby, ale nemá žádné finance na jídlo, oblečení, hygienické potřeby a další věci. Dá se s tímto problémem něco dělat? Třeba jen snížit zabavovanou měsíční částku? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s výší exekučních srážek bohužel nic dělat nejde, výpočet je jasně dán zákonem a zohledňuje:

  • výši příjmů
  • počet vyživovaných osob
  • typ vymáhaných pohledávek

Výdaje tak bude třeba dočasně přizpůsobit svým příjmům (několik měsíců o chlebu a vodě). Taktéž je možné se pokusit dočasně zvýšit své příjmy (brigády, směny navíc), ze kterých by dlužníkovi část peněz zůstávala.