Hrozí mi zrušení oddlužení, Exekuce a insolvence

Dobrý den, byla jsem vážně nemocná, dali mi 1. stupeň invalidního důchodu a od 15.1. 2019 jsem na pracovním úřadě. Splácím insolvenci 3 roky, ale nesplácím 30% a insolvenční správkyně mě děsí, že mi to oddlužení zruší. Je mi 60 let nevím co mám dělat. Zdravá nejsem. Poradíte mi? Děkuji

Dobrý den,

současná pravidla insolvence nenabízejí žádné úlevy starším a nemocným lidem. Během 5 let je třeba splatit min. 30% dluhů, jinak nebudou ostatní nezaplacené závazky prominuty. Koncem ledna byla schválena novela insolvenčního zákona, která nabízí mírnější podmínky pro oddlužení (bude platná zhruba od poloviny roku a nebude se vztahovat na již probíhající oddlužení - pouze na nová insolvenční řízení).

Invalidní (druhý a třetí stupeň) a starobní důchodci budou moci jednou za život požádat o oddlužení na 3 roky, během kterého bude stačit pouze projevit ochotu splácet (měsíčně min. cca 2 200 Kč). Nebude nutné splatit celých 30% dluhů. Pro všechny ostatní zůstává standardní pětiletá varianta, ovšem taktéž bez povinnosti splatit min. 30% (opět bude stačit projevit snahu).