Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #6490, Hypotéka a pracovní smlouva na dobu určitou

Hypotéka a pracovní smlouva na dobu určitou, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den. Já (29 let) a můj přítel (28 let) si chceme zažádat o hypotéku. Já mám smlouvu na dobu neurčitou (platnou od 1. 7. 2014) a on smlouvu na dobu určitou na 1 rok (je po VŠ, takže zatím nebyla prodloužena). Mám ještě jednu hypo na byt, která je ale na nízkou částku a dle vyjádření naší finanční poradkyně tomu nijak nebrání, protože strop výše úvěru v pořádku splňujeme, problém vidí právě ve smlouvě na dobu určitou mého přítele. Žádné jiné závazky nemáme a děti taky ne. Jeho smlouva končí 31. 7. 2019, ovšem zaměstnavatel vystavil potvrzení o prodloužení pracovního poměru, ale opět na 1 rok. Bylo nám řečeno, že nám banka stejně nepůjčí, protože nemá stabilní příjem. Pomohlo by prý, kdyby někdo ručil za mě (což vlastně nechápu, když já mám příjem v pořádku a že ručitel musí být mým rodinným příslušníkem, což taky nechápu, vždyť by snad mělo být jedno, kdo by nám ručil, ne?). Mohli by ručit jeho rodiče, moje bohužel ne (s matkou nejsem v kontaktu, pracuje v zahraničí a otec je OSVČ a nemá stabilní příjmy a sourozence žádné nemám). Hypotéku bychom bohužel potřebovali teď, protože jsme si vytipovali nemovitost, která se neopakuje a majitel není ochoten další měsíce počkat na vystavení přítelovo nové smlouvy. Oba máme vysokou školu, pracujeme u dobře známých zaměstnavatelů na světové úrovni, nevím zda to hraje roli, ale radši taktéž přikládám. Předem děkuji za jakékoli tipy a možnosti řešení.

Dobrý den,

největší překážkou je skutečně bohužel pracovní smlouva na dobu určitou a neochota zaměstnavatele ji prodloužit na dobu neurčitou. S ručením se to má tak, že kromě vašich rodičů by Vám stejně nikdo nebyl ochoten ručit, neboť mimo vysokého rizika (pokud byste přestali splácet, banka by chtěla peníze po ručiteli) by dotyčný sám nedosáhl na žádný úvěr a bez hypotéky by se tak připravil o šanci na vlastní bydlení.

Dobří zaměstnavatelé si váží svých zaměstnanců a nedávají jim pracovní smlouvy na dobu určitou. Jediným reálným řešením se tak zdá být jiné zaměstnání s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Nebo můžete zkusit vyjednat změnu pracovní smlouvy na dobu neurčitou u svého současného zaměstnavatel ("buď mi dáte smlouvu na neurčito, nebo končím"). V dnešní době nulové nezaměstnanosti, kdy VŠ pracovníci v ČR dávno došli a shánějí se horko těžko ve zbytku Evropy i mimo ni, by to neměl být problém. Naopak většina firem by byla moc ráda, kdyby se jim zaměstnanci uvázali na delší období a nemusela se tak řešit permanentní vysoká attrition (což je jeden z hlavních dnešních KPI managementu, jehož plnění začíná být v ČR nad lidské síly).