Jak získat potřebnou bonitu při rozchodu a společném hypotečním úvěru?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, ráda bych se zeptala, s partnerem máme hypoteční úvěr na oba, v katastru každý vlastníme 1/2, splátky jsou z jeho účtu. Já jsem prokazatelně zaplatila 10 % kupní ceny, on zaplatil doposud splátky - nyní jsme 50-50. Ale - rozchod. Chce mě vyškrtnou, já nesouhlasím. Pravděpodobně nebudu dost bonitní v případě zájmu o nemovitost. Může mi ručit matka vlastním domem popř. příjmem apod., abych získala potřebnou bonitu? Pravděpodobně to skončí u soudu - budou se dokazovat výpisy z účtů? Napadlo mě, že než se k něčemu dopracujeme, začnu mu posílat polovinu splátky, aby nedošlo k tomu, že už bude mít zaplaceno větší částku. Když nebudu souhlasit s přenecháním HÚ? Díky za odpověď.

Dobrý den,

zatímco v manželství máte majetek v SJM a rozvodem dochází k vypořádání SJM a dělení majetku mezi manžele, při rozchodu se nic na vašich majetkových poměrech nemění. Z právního hlediska je rozchod (stejně jako počátek vztahu) těžko uchopitelný a legislativa společné soužití nesezdaných osob nijak neupravuje (nemáte vůči sobě vyživovací povinnost, nemáte společný majetek, atd.). Nadále je tedy každý majitelem své poloviny nemovitosti a máte povinnost splácet hypotéku společně (banka nezkoumá, kdo platí jakou část). Chcete-li to po rozchodu jinak, musíte se spolu domluvit. Pokud byste se spolu nedomluvili a trvali na vypořádání podílového spoluvlastnictví, můžete spor řešit soudní cestou (soud by dal každému možnost vyplatit druhého, případně by byl nařízen prodej nemovitosti). O hypotéku můžete žádat dohromady i se svou matkou (dejte si však pozor na splatnost úvěru - hypotéka musí být doplaceno nejpozději v 65-70 letech a bere se v potaz věk nejstaršího spolužadatele). Prostudujte podmínky hypotéky. Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.