Jak vyplatit přítele a získat vlastní pozemek bez zástavy na hypotéce?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s přítelem jsme si vzali hypotéku na pozemek. Přítel měl se svou rodinou nedoplacenou hypotéku na rodinný dům, ve kterém všichni bydlí. Přeúvěrovali jsme a zbytek hypotéky na RD přítele a jeho rodiny se sloučil do jedné nové hypotéky s naším novým pozemkem. Na náš nový pozemek není zástava, zástava na nově vzniklé hypotéce je jen na rodinný dům přítelovy rodiny. S přítelem jsme se rozešli, on chce pozemek prodat, já ponechat a vyplatit ho. Jakým způsobem je to prosím možné? Aktuální zůstatek hypotéky je 1,3 mil. Kč, ale je v něm cca ze 45% hypotéka za RD, se kterým nemám nic společného a cca z 55% pozemek, který bych chtěla vlastnit jen já a vyplatit přítele. Děkuji

Dobrý den,

rozchod a dělení majetku a závazků je vždy věcí dohody mezi partnery (na rozdíl od rozvodu, kdy v případě nedohody dělí SJM soud). Pro banku se vaším rozchodem nic nemění, úvěrové smlouvy, závazky, zástavy, atd. - vše zůstává v platnosti. Chcete-li cokoliv změnit, musíte se na změně dohodnout s expřítelem a bankou. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.