Předčasné doplacení hypotéky: Kolik zaplatím bance a jak se to počítá? Zjišťujeme, jaký poplatek bance zaplatíte za předčasné doplacení hypotéky v průběhu prvních dvou let.

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, dočetl jsem se, že při splacení celé hypotéky z důvodu prodeje financované nemovitosti nesmí u smluv trvajících déle než dva roky poplatek bance přesáhnout 1 % z této mimořádné splátky, přičemž maximum je navíc stanoveno na 50 000 Kč. Chtěl bych si na hypotéku v délce 20 až 30 let s fixací na 8 let koupit pozemek za 3 mil. Kč. Existuje možnost, že již v průběhu prvních dvou let tento pozemek prodám a koupím (opět na hypotéku) pozemek větší nebo v lepší lokalitě, tím pádem dražší. Chtěl bych se tedy zeptat na dvě otázky: 1) Kolik (alespoň odhadem nebo podle čeho se to počítá) zaplatím bance za předčasné doplacení hypotéky, pokud hypotéku zcela doplatím jednorázově někdy v průběhu prvních dvou let? 2) Pokud platí, že u smluv trvajících déle než dva roky nesmí poplatek bance přesáhnout 1 % z této mimořádné splátky, přičemž maximum je navíc stanoveno na 50 000 Kč, tak pokud bych zmíněný pozemek prodal např. za 30 měsíců, přičemž bych bance z 3 milionové hypotéky splácel 10 tis. měsíčně, zaplatil bych bance 3 000 000 – 300 000 + 27 000 Kč, tedy max 2 727 000 Kč? Pro vysvětlení těch 300 000 Kč jsou zaplacené splátky za 30 měsíců a 27 000 Kč je to 1% z mimořádné splátky. Děkuji mnohokrát

Dobrý den,

vše co jste napsal je správně. Dodal bych pouze, že poplatek bance (1% z předčasné splátky hypotéky, max. 50 000 Kč) může pokrývat pouze účelně vynaložené náklady banky, které výklad ČNB z roku 2020 omezil na administrativní náklady. Banka Vám tak nemůže účtovat úrokové náklady ani ušlý zisk. V praxi tak banky klientům účtují pouze 700-1 000 Kč.