Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #22213, Hypotéka na nemovitost bez přístupové cesty

Hypotéka na nemovitost bez přístupové cesty, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
12.10.2023 Hypoteční poradna

Dobrý den, rádi bychom koupili chatu, která nemá přístupovou cestu. Resp. cesta je zanesena v katastru nemovitosti, ale její fyzicky stav má podobu vyjetých kolejí v poli. Existuje však územní plán, který k dané nemovitosti plánuje vybudovat příjezdovou cestu dokonce ze dvou stran. Může některá z bank akceptovat územní plán? Muže to sloužit jako podklad pro uznání hypotéky? Děkuji moc za zprávu.

Dobrý den,

za hypotéku lze ručit jen trvale obyvatelnou nemovitostí bez právních vad. Absence přístupové cesty je velmi závažnou právní vadou. Kdo je majitelem pozemků pod plánovanou přístupovou cestou? Je-li majitelem těchto pozemků obec, je vyšší šance na zbudování přístupové cesty. Je-li majitelem jiná osoba, přístupová cesta je velmi nejistá a koupi takové nemovitosti bych spíše nedoporučoval.

Na hypotéku lze samozřejmě koupit i nemovitost s právní vadou - jen jen pak třeba ručit jinou než kupovanou nemovitostí.