Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #10945, Hypotéka na nezasíťovaný pozemek

Je možné získat hypotéku na pozemek, který je v územním plánu veden jako stavební, ale nelze ho momentálně připojit na veškeré sítě?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, je možné dostat hypotéku na pozemek, který je v územním plánu veden jako stavební, na hranici pozemku a silnice jsou veškeré sítě, avšak nejdou připojit kvůli kapacitě? Pozemek by byl tedy stavební pouze za předpokladu vybudování čističky a studny, která by dům zásobila jako jediný zdroj vody. Do budoucna (5-10 let) by se pravděpodobně dalo připojit. Chtěl bych na pozemku stavět buď se studnou a ČOV nebo si ho nechat jako investici. Nemám na něj ale dostatečné finance, proto by mě zajímalo, zda bych měl alespoň nějakou šanci získat na něj hypotéku.

Dobrý den,

banky velmi nerady přijímají do zástavy nezasíťované pozemky. Při koupi takového pozemku by bylo třeba ručit jinou nemovitostí nebo vyčkat na vybudování přípojek či ČOV/studny (nebo mít za určitých okolností v ruce aspoň územní souhlas/stavební povolení na přípojky a jinou infrastrukturu).

Doporučuji Vám navštívit Stavební úřad a Odbor správy majetku dotčené obce a na pozemek a možnosti zasíťování se důkladně informovat. Stavební resp. Vodoprávní úřad (často součástí Odboru životního prostředí) Vám nemusí studnu ani ČOV povolit. Rada obce Vám nemusí dát souhlas s věcným břemenem na přípojky pro obecní pozemek (čímž Vám znemožní pozemek zasíťovat). Nikdo Vám nemůže garantovat rozšíření kapacity obecní ČOV v horizontu 10 let, atd. Pozemek může být v územní plánu veden jako stavební, ale před koupí se velmi důkladně ujistěte, že ho bude možné zasíťovat (bez toho trvale obyvatelnou nemovitost nepostavíte).

Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka