Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #9820, Hypotéka na RD a přístup na pozemek

Hypotéka na RD a přístup na pozemek, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý večer, prosím o radu. Přítel dcery má předschválenou hypotéku, ze které chce financovat koupi baráčku, který je veden v katastru jako stavba pro rodinou rekreaci. Ale mezi hranicí pozemku a příjezdovou cestou (asfaltovou) je ještě cizí pozemek (vedený jako sportoviště a ostatní plocha), který se musí přejet cca 25m. Bude toto problém při financování? Majitel nemá s přejížděním žádný problém, sám ho využívá k parkování. Dala by se popřípadě i postavit lávka pro přechod z boku pozemku, ale jen pro pěší, protože by musela být přes potok, tudíž by byl splněn přístup k pozemku. Mohla by banka hypotéku vyplatit, pokud by se zavázal k jejímu vybudování? Roky tohle nikdo neřešil, protože se prostě přejíždí. A protože cena nemovitosti se navýšila, musí být řešena hypotékou. Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,

absence oficiální přístupové cesty je závažnou právní vadou, se kterou banka do zástavy takovou nemovitost akceptovat nebude. Teď třeba dohoda se sousedem funguje, ale stačí abyste se nepohodli a na svůj pozemek se nedostanete. Přístup pro pěší (lávka přes potok) nestačí, je třeba mít zajištěn přístup vozem. I ve Vašem zájmu důrazně doporučuji si před koupí nemovitosti dojednat se sousedem věcné břemeno práva cesty (za úplatu). Bez tohoto břemena banka nemovitost do zástavy akceptovat nebude a Vy její koupí riskujete značné znehodnocení investovaných peněz.