Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14038, Hypotéka pro nesezdané seniory

Hypotéka pro nesezdané seniory, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, je mi 58 let a chci si požádat o hypotéku ve výši 4 mil. Kč. Mám přítele 66 let, který by byl jen spolužadatelem vzhledem k vyššímu věku. Oba budeme ručit svými nemovitostmi a oba budeme platit hypotéku napůl, stejně jako ji budeme vlastnit napůl. Kdybych se s přítelem rozešla v době splácení hypotéky a on by svou polovinu přestal splácet, nejspíše bych celou hypotéku nezvládla platit sama. Jak postupuje banka v oblasti ručení? Můj majetek je cca 18 mil. Kč, tedy stačil by několikanásobně na ručení nesplacené půjčky. Přítel má nemovitost ve výši 2,5 mil. Kč. Jelikož jsem žadatel hypotéky, bude banka prvotně řešit doplacení hypotéky z mého ručení, protože jsem žadatel? V případě, že by můj majetek nestačil (což nenastane), teprve pak se přistupuje k majetku spolužadatele? Jde mi o to, že on bude vlastnit půlku nemovitosti a v případě, že by se něco ve vztahu nepovedlo a on přestal hypotéku platit, bych byla v první chvíli já, po které bude uhrazení požadováno a já, které bude jiný majetek odebrán na úhradu dlužné částky a pak až by se řešil případný doplatek z movitých zdrojů spolužadatele? Nechci se dostat do situace, že přítel bude 1/2 vlastníkem nemovitosti, přestane platit a mi bude na dlužnou částku zpeněžen můj movitý majetek. Čímž by se stal spolumajitelem pouze z mých zdrojů. Chápu, že kdybych já neměla nemovitost, se kterou bych ručila, byla by zde jediná možnost sáhnout na jeho majetek. Jenže je zde situace, že můj majetek by stačil na úhradu dluhu a jeho by tedy už nikdo neřešil?

Dobrý den,

spolužadatelé ručí za hypotéku společně a nerozlučně. Bance je jedno, kdo a kolik splácí, resp. kdo a jak ručí svým majetkem. Požádáte-li o hypotéku společně, pak Vás banka bere jako jednoho klienta a vůbec neřeší, jestli splácíte přesně na půl, jestli někdo splácí více či nesplácí vůbec a vše je pouze na druhém spolužadateli. Taktéž banka ani legislativa neřeší nezávazné vztahy a rozchody. Bance je opět jedno, jestli se spolužadatelem chodíte nebo se rozcházíte. Pokud byste byli manželé, pak by byl majetek v SJM a v případě rozvodu by se majetek dělil pod taktovkou soudu. Nicméně rozchody nejsou nikterak právně ošetřené a bylo by pouze na vás a příteli, na čem byste se spolu dohodli.

Banky požadují doplacení hypotéky nejpozději v 65-70 letech a uvažujete se věk nejstaršího spolužadatele. Splatnost hypotéka by tak byla max. 1-4 roky (měsíční splátka 87-337 tisíc Kč), na což byste se svými příjmy pravděpodobně nedosáhli. Bez přítele byste dosáhla na splatnost 7-12 let se splátkou 51-31 tisíc Kč.

Doporučuji náš článek Hypotéka pro partnery.