Jak rozdělit jednu exekuci na dva věřitele? Možnost pro ty, kteří chtějí jít do insolvence.

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o pomoc a radu. Chceme jít s manželem do insolvence, ale máme každý pouze jednu exekuci. Prý musí být dva věřitelé. Chtěla bych se zeptat, zdali se dá ta jedna exekuce rozdělit na dva věřitelé. První je ten, komu dlužím a druhý je exekutor a jeho náklady? Už jste se s tím v praxi setkali? Je možnost, že by to uspělo u soudu? Jsme s manželem bezradní a víc se zadlužovat nechceme.

Dobrý den,

tady je třeba si spíše položit otázku, jestli se Vám insolvence pro jednu exekuci vůbec vyplatí. Osobní bankrot není procházka růžovým sadem, je to tvrdých 5 let o chlebu a vodě, kdy Vám zůstává méně peněz než v exekuci (v insolvenci zůstává dlužníkům pouze tzv. nižší nezabavitelné minimum, zatímco v exekuci bez přednostních pohledávek vyšší nezabavitelné minimum). Platíte za podání návrhu na oddlužení (6 000 Kč + DPH), za přezkum pohledávek (250 Kč + DPH/pohledávka) a dále a pak měsíční odměnu ins. správce (min. 1 100 Kč). Pokud dlužíte vyšší miliony a vyděláváte měsíčně nižší desetitisíce, dává osobní bankrot smysl, neb vaše dluhy by jinak byly těžko splatitelné. Ale v ostatních případech je lepší spíše zatnout zuby a umořit dluhy bez osobního bankrotu.