Jak postupovat při vzniku dluhu v oddlužení a pohledávce od VZP?

Dobrý večer, po novele insolvenčního zákona v červenci 2019 jsme s manželkou v srpnu 2019 vstoupili do společného oddlužení manželů, které nám bylo v únoru tohoto roku schváleno. Včera byl manželce doručen dopis od VZP, že ji vznikl dluh 1 600 Kč za prosinec 2018 a k tomu penále 560 Kč od 1.1.2019 do teď. Radíte nám vyrovnat tuto pohledávku nebo se obrátit na našeho ins. správce jak postupovat, aby to nebylo bráno jako upřednostňování věřitele? Neměla se VZP přihlásit s touto pohledávkou do ins. řízení? Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji tuto záležitost konzultovat s vaším ins. správcem. Doplatky na odvodech a daních mohou vzniknout se zpožděním (čeká se např. na uzavření kalendářního roku, podání daňového přiznání a přehledu pojišťovně, atd.). Dlužná částka je naštěstí velmi nízká.