Insolvence a dědictví: Jak změnit ins. správce a jak požádat sestru o vyplacení?

Dobrý den, splácím necelý rok insolvenci a můj ins. spravce nemá zájem zpeněžit 1/6 domu z dědictví, který měla sestra vyplatit před 4 měsíci. Po urgování aby se tím zabýval mi odpovědě,l že neví o žádném dědictví. Přitom vše je u soudu poslané, ví o tom. Jde změnit ins. správce? A jak šetrně požádat sestru o vyplacení, když propásla 3 roční lhůtu na vyplacení (sjednanou u notáře)? Můžu podepsat prodloužení o vyplacení aby si mohla vyřídit přeúvěrování hypotéky?

Dobrý den,

jste asi první dlužník, který by proaktivně pobízel ins. správce ke zpeněžení své nemovitosti. Insolvence se řeší splátkovým kalendářem a/nebo zpeněžením majetkové podstaty dlužníka. Vaší povinností je nahlásit ins. správci všechny své příjmy (i mimořádné, např. z dědictví) a majetek. A pak je v kompetenci správce se rozhodnout, jak bude dále postupovat (který majetek zpeněží, atd.). Nemůžete tedy správce do zpeněžení nemovitosti nutit.

Pokud Vám sestra dluží peníze více než 3 roky, může být její dluh promlčen (pokud nepodepsala uznání dluhu či jste dluh aktivně nevymáhal).