Proč insolvence nerespektuje mého partnera?

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, žiji s přítelkyní, ale ins. správce na to nebere ohled, že bych si ji musel vzít. Ale přitom když byla přítelkyně u soudu kde její exmanžel žádal o zvýšení alimentů, tak mu soud vyhověl s odůvodněním že má přítele a ten jí může pomoc. A to samé je když žádá o nějaký dávky, taky berou to, že není sama ale jsme dva. Jak je tedy možné, že ins. správce na to ohled nebere?

Dobrý den,

u části dávek se uvažuje příjem všech členů domácnosti (váš i přítelkyně). Přestože spolu žijete, nejste svoji a nemáte tak vůči sobě vyživovací povinnosti. Proto při výpočtu nezabavitelného minima Vám v insolvenci ani exekuce nemůže být přítelkyně uznána jako vyživovaná osoba (sem spadají pouze vlastní děti a manžel/manželka). Alimenty jsou speciální kategorie, která nemá jasně daná pravidla (je to často "co si kdo vyhádá u soudu a kdo se tváří zoufaleji").