Proč je insolvence tak komplikovaná a proč se musí platit zbylí věřitelé znovu?

Pokračování dotazu č. 19916: Dobrý den, ještě jeden dotaz - oni měli nejdříve insolvenci tím, že v tom byl barák za 1,5 milionu. Prodal se jen za 400 000 Kč, aby se zaplatil hlavní věřitel. A pak měli být oddlužení. Ale prd a znovu že se musí zaplatit zbylí věřitelé. A znovu insolvence na 5let. Jak je to možné? A proč tedy všude píší, že stačí zaplatit aspoň 30% za 5let? Děkuji

Dobrý den,

u ins. řízení zahájených před 6/2019 je podmínkou pro úspěšné oddlužení během 5 let splatit min. 30% přihlášených pohledávek. Jde o minimum - neznamená to, že při splacení 30% insolvence hned končí. Insolvence končí uplynutím 5 let nebo splacením 100% přihlášených pohledávek. U ins. řízení zahájených po 6/2019 insolvence končí též po 3 letech, pokud dlužník splatí min. 60%. V rámci insolvence putují peníze rovnoměrně ke všem věřitelům. Nestačí uhradit dluh největšímu věřiteli.