Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #4247, Insolvence

Insolvence, Exekuce a insolvence

JS

Pokračování dotazu č. 4244: Můj důchod je celý zasílán insolvenčnímu správci a posílá mi zbylé peníze na účet. Bohužel velmi nepravidelně (někdy i po týdnu). Je nějaká norma, do kdy je povinen mi vyplatit peníze na žití?

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

žádná norma nestanovuje přesný počet dnů, ale obecně se to předpokládá "bez zbytečného odkladu". Týden je ještě rozumná lhůta, jen platba z banky do banky zabere až 2 pracovní dny. Insolvenční správce si navíc účet nekontroluje denně a platby zadává třeba jen 1x týdně.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

3.4.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Zavřené firmy a pokles práce i příjmů. Také to jsou následky pandemie koronaviru COVID-19. Zejména drobní živnostníci a menší podniky se kvůli tomu můžou dostat do finančních problémů. A právě v tuto chvíli jim pomohou spořicí účty.

Internet překypuje hrozbami a falešnými softwary. Víme, jak se bránit.

Internet překypuje hrozbami a falešnými softwary. Víme, jak se bránit.

3.4.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Platíte kartou online? Máte strach z počítačových virů? Vaše aplikace nefungují tak, jak by měly?   

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

2.4.2020, Osobní a rodinné finance, Autor: Pavel Strašák

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřili jsme aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 4.4.2020)

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

KB

#9586, Koronavirus, OSVČ a ošetřovné, Osobní a rodinné finance, 4.4.2020

Dobrý den, jsem OSVČ, mám syna (6 let) ve střídavé péči, hlídám ho teď já, bývalá přítelkyně chodí do práce. Jsem v insolvenci 3,5 roku, kterou splácím měsíčně. Mám nárok na ošetřovné?

Dobrý den, zcela výjimečně z důvodu krize koronaviru mají na ošetřovné nárok i OSVČ, nicméně ať už jste zaměstnanec nebo OSVČ, v obou případech můžete čerpat ošetřovné jen na dny, po které se o dítě staráte (nelze čerpat ošetřovné na dobu, po kterou se o dítě stará partnerka).

A

#9585, Nebankovní půjčka, lichva a vysoký úrok, Půjčka, 4.4.2020

Dobry den, da se ze zakona brat jako lichva, kdyz jistina je 35 000 Kc a RPSN je ve vyssi 60,63%?

Dobrý den, zákon o spotřebitelském úvěru nijak neomezuje max. výši úroků. RPSN ve výši 60% je přípustné, nelze hovořit o lichvě. Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si účtuje mnohem vyšší RPSN, i stovky až tisíce procent. Proto důrazně doporučujeme si půjčovat výhradně u bank s úrokem 4-7%. 

M

#9584, Koronavirus a insolvence, Exekuce a insolvence, 4.4.2020

Pokračování dotazu č. 9582: Insolvenčního správce jsem informoval emailem. Jsme všichni momentálně v situaci, kdy nikdo neví co bude za týden, ne tak za půl roku, rok či dva. Pokud bych například 5 nebo 6 měsíců platil místo 11 000 Kč třeba 6 000 Kč nebo 7 000 Kč a pak se situace třeba zlepšila, ten rozdíl bych musel doplatit? A splátka 11 000 Kč je spočítaná za těch 5 let na 30%. V případě těch nižších splátek po nějakou dobu bych tím pádem nedosáhl přesně na 30%. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, chybějící rozdíl do 30% můžete kdykoliv doplatit. Pokud už teď víte, že nebudete schopen splnit podmínky insolvence (splatit během 5 let min. 30% dluhů), doporučuji insolvenci ukončit a požádat si o nový osobní bankrot (pro který by byly platné mírnější podmínky - od 6/2019 odpadla podmínka splatit min. 30% dluhů a stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč a "projevit snahu"). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR