Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #22913, Insolvence a daňové slevy

Insolvence a daňové slevy, Daně

6.2.2024 Daně

Dobrý den, blíží se termíny podávání daní. Já jsem byla předešlý rok půl roku na rodičovské dovolené a druhý půl rok na neplaceném volnu z důvodu péče o dítě do 3 let. Daňové zvýhodnění na dítě si nechával loni přítel na sebe, byla mu vyplacena celá částka ve výplatě za březen, tedy v dubnu. Letos bohužel přítel musí jít do insolvence a já po neplaceném volnu nastupuji na MD a později na RD s druhým dítětem. Já si děti tedy do daní dát nemohu, když nemám a ani nebudu mít žádné zdanitelné příjmy, pouze mateřskou a později rodičovskou. A přítelovi by tedy insolvenční správce daně na děti sebral? Nebo jak to chodí? V daních za rok 2023 bude pouze jedno dítě. Příští rok už budou dvě, kde se částka podstatně liší. Přijdeme tedy o ně? Nebo s čím máme počítat, popřípadě co můžeme udělat? Děkuji a hezký den.

Dobrý den,

sleva na děti navýší čistý příjem přítele a z tohoto navýšené příjmu se vypočítají srážky v insolvenci a nezabavitelné minimum. Vše bude záviset na výši příjmu přítele, ale velmi pravděpodobně Vám část peněz z této daňové slevy zůstane a část bude použita na umoření dluhů.