Exekuční řízení po konkurzu: Je oprávněné a měl by být nabídnut splátkový kalendář? Exekuce po skončení insolvence: Co se stane, pokud věřitel stihne exekuci před ukončením insolvence?

Dobrý den, mám trochu komplikovanější dotaz. Přítel byl v konkurzu (2015-2021), v přihlášených věřitelích byla pojišťovna - má uhradit náhradu škody za ublížení na zdraví, v roce 2017 mu přišel od pojišťovny návrh na splátkový kalendář. Když se přítel ptal správce, ten mu odpověděl, že na něho nemá přistupovat, podotýkám už byl v tom konkurzu. Teď mu konkurz skončil, došla nám před nabytím právní moci předexekuční výzva a advokáti kanceláře si vyžádali od insolencniho soudu Výpis ze seznamu přihlášených pohledávek (exekuční titul). Přítel teď během pár dní bude vstupovat do nové insolvence (návrh už je odeslaný). A moje otázka zní, jestli exekuční řízení není neoprávněné, když vlastně nemohl na nic přistoupit. Neměl by mu být znova nabídnut splátkový kalendář? Další můj dotaz zní, pokud zdárně ukončí insolvenci a náhodou to věřitel stihl dát exekutorovi, exekuce poběží i po skončení insolvence? Je možné během insolvence uzavřít splátkový kalendář s pojišťovnou, že by se začal plnit po ukončení insolvence?

Dobrý den,

splátkový kalendář je dobrovolným a vstřícným krokem věřitele, určitě se jej nemůžete domáhat. Pokud insolvence skončila neúspěšně, věřitelé obnovili vymáhání dluhů exekučně. Při opětovném vstupu do insolvence by byl výkon exekucí opět dočasně pozastaven.