Jak řešit finanční tíseň v pandemii: Platit splátky nebo hledat dočasná řešení?

Dobrý den, jak by se podle vás měla řešit současná kritická situace, kdy řada lidí která je v insolvenci by ráda pracovala a hradila své splátky, ale díky pandemii jim to není umožněno a nedosáhne ani životniho nezabavitelneho minima? Měli by platit splátky z toho co jim zůstane, nebo by se měl najít nějaký dočasný způsob jak toto krizové obdobi překlenout? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přijde na to, jak dlouho krize potrvá. Pokud by ekonomika zastavila provoz na 2 měsíce, určitě je na místě centrální řešení a podpora ze strany státu (např. plošným pozastavením osobních bankrotů na 2 měsíce, o které by se splácení protáhlo). Pokud ale bude výpadek příjmů jen v řádu týdnů, pak by nikdo být ohrožen neměl, protože zaměstnanci zůstanou doma přinejhorším za 60% platu a s nižším platem klesnou automaticky i insolvenční srážky. Rozumný insolvenční správce bude určitě brát ohled na současnou krizi koronaviru. I lidé a živnostníci zcela bez příjmu si stále mohou najít novou práci (třeba jen dočasně) jako pokladní, skladníci a řidiči, kterých je nedostatek a firmy je poptávají i nyní během krize koronaviru.