Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9025, Insolvence a podřízená pohledávka

Jaká je povaha splátky při povolení oddlužení - přednostní nebo podřízená?

Dobrý den, bylo mi schváleno oddlužení - insolvence. Chci se zeptat, jak se bere splátka při povolení oddlužení, jestli jako přednostní nebo podřízená. Děkuji

Dobrý den,

dělení pohledávek na přednostní/nepřednostní má vliv na výši nezabavitelného minima v exekuci (v insolvenci Vám vždy zůstává tzv. nižší nezabavitelné minimum odpovídající přednostní pohledávce). Podřízené pohledávky jsou v insolvenci uspokojovány až po uhrazení všech nepodřízených pohledávek (v praxi se tak na ně dostane málokdy).