Darovačka v insolvenci: Jak se bránit proti nespravedlivým nárokům?

Zdravím, jsem v insolvenci a měla jsem darovačku, kterou jsem za 6 měsíců zrušila. A teď se hmotná nouze začala šťourat v tom, že jsem jim nenahlásila insolvenci, což jsem nevěděla! Bylo mi řečeno, že neznalost neomlouvá! A že jim jde o darovačku a vlastně o peníze, které jsem prý před třemi lety obdržela každý měsíc půl roku! Já jsem nikdy od nikoho nic neobdržela a platila jsem to vždy sama a měla brigádu abych mohla platit! Ten pán byl bez práce a ještě je, takže mi nemohl logicky nic dávat! Prý je to nezajímá. Mohu se nějak proti tomu bránit? Vždyť jsem to jednou zaplatila ze svého a teď mám platit hmotce? Za co? Ještě mi vyhrožují Policii a vyhazovem! Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro účely sociálních dávek (hmotná nouze, doplatek na bydlení, atd.) se uvažuje váš čistý příjem včetně darů před ins. srážkami. Pokud jste úřadům zatajila (byť třeba neúmyslně) svůj příjem z daru (který chodil přímo ins. správci), pak jste možná neměla na dávky nárok a je třeba je vrátit.