Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11510, Insolvence a výplata pojistného plnění

Insolvence a výplata pojistného plnění, Exekuce a insolvence

J

Dobrý den, jsem v insolvenci. Oficiálně ještě nebyl soud, ale žádost už byla podána v únoru, takže tak nějak běží .Chci se zeptat, zda si můžu teď sjednat úrazové pojištění? A co když budu mít pak úraz a pojišťovna mě vyplatí? Mohu si peníze ponechat?

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

úrazové pojištění si sjednat můžete, ale pojistné plnění by bylo kvalifikováno jako mimořádný příjem a musel byste ho částečně či zcela odevzdat ins. správci na umoření vašich dluhů. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Průzkum: tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří

22.11.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jak jsou na tom Češi s investováním? I když se své peníze takto snaží zhodnotit stále více lidí, většina z nich si v investicích příliš nevěří. Ukazuje to průzkum investiční platformy Portu vypracovaný s agenturou IPSOS.

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

19.11.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Věděli jste, že Češi patří na chvost Evropské unie, co se finanční gramotnosti týká? Vlastně pak ani není divu, že se u nás stále daří takzvaným úvěrovým predátorům – společnostem, které půjčí téměř komukoli, včetně dlužníků, a za podmínek, které jsou pro tyto spotřebitele víc než nevýhodné. Sepsali jsme 5 signálů, podle kterých poznáte, že máte tu čest s (ne)spolehlivým poskytovatelem půjček.

První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

15.11.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stavební spoření je zase o něco výhodnější. První spořitelna se totiž odhodlala k tomu, že zvedla úroky. Moneta stavební spořitelna tak od října nabízí pro každého úrok 1,3 %.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#15947, Insolvence, Exekuce a insolvence, 26.11.2021

Dobrý den, v novém zaměstnání mají stravenky paušál. Podléhá insolvenčním srážkám? Děkuji

Dobrý den, ano. Stravenkový paušál je daňová sleva, která zvyšuje váš čistý příjem (který podléhá ins. srážkám).

JS

#15946, Slevy na dani bez příjmu, Daně, 26.11.2021

Dobrý den, chci se zeptat ohledně uplatnění slevy z dopl. penzijního spoření.  Když nemám za celý rok žádný příjem (nejsem zaměstnaný, pečuji o člena rodiny, který má přiznaný příspěvek na péči nejvyššího stupně, a on se z tohoto příspěvku se mnou vyrovnává), tak nemám nárok na uplatnění slevy z DPS (vrácení daně)?

Dobrý den, na slevy na dani (na poplatníka, za penzijní spoření) atd. nárok máte, ale bez zdanitelného příjmu je nemáte jak využít. Jde o slevy, tedy když pracujete a máte zdanitelný příjem, máte jak tyto slevy využít (vypočtenou daň ponížíte o slevy). Bez zdanitelného příjmu žádnou daň neplatíte, a tudíž není jak slevy uplatnit.

L

#15945, Jak vybrat peníze z vkladní knížky?, Spoření, 25.11.2021

Dobrý den, potřeboval bych prosím radu. Můj dobrý známý již nějakou dobu řeší tuhle situaci. Někdy v letech 1994-1995 vyhrál ve společnosti Sazka velký obnos. Problém byl v tom, že zrovna v době kdy to vyhrál byl hospitalizován v léčebně. Problém s alkoholem. Peníze tedy nechal uložit na vkladní knížku u České Spořitelny. Bohužel po pár letech vyhořel a veškerá dokumentace ke knížce byla pryč. Jednal s Českou Spořitelnou, která mu cituji řekla: Ano vkladní knížku tady máte, ale potřebujeme její číslo. On ho už samozřejmě nemá. Jak tohle řešit, aby peníze dostal zpět? Děkuji za odpověď, s pozdravem.

Dobrý den, pokud kamarád peníze uložil na vkladní knížku na jméno, stačí předložit OP (není třeba znát číslo knížky). Naopak pokud šlo o anonymní vkladní knížku na doručitele (které byly mimochodem zrušeny a lhůta pro vybrání peněz dávno uplynula), bez knížky peníze vybrat nepůjde.

M

#15944, Stavební spoření v insolvenci, Spoření, 25.11.2021

Dobrý den, chci se zeptat, může mi insolvenční správce zrušit stavební spoření, penzijní spoření a životní pojistku? Když já jsme to nezakládal a ani ho neplatil? Spoří mi tam táta.

Dobrý den, ano, ins. správce Vám může ukončit stavební spoření, penzijní spoření i životní pojištění a peníze použít na umoření vašich dluhů. Není podstatné, jestli jste si spořila sama nebo Vám spořil táta (peníze jsou vaše). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 900 přehledně členěných dotazů