Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #8983, Insolvence, benefity a srážky ze mzdy

Insolvence, benefity a srážky ze mzdy, Exekuce a insolvence

Obracím se na Vás s dotazem, zda je správný postup externí účetní naší společnosti, když mi z měsíčního příjmu sráží do insolvenční srážky i příspěvek zaměstnavatele na dopravu na pracoviště. Jenom pro Vaší informaci, do zaměstnání dojíždím na pracoviště vzdáleném více jak 25 km, a proto mi připadá absurdní, kdy se snažím uhradit co nejvíce finančních prostředků ve prospěch věřitelů a na druhé straně jsem postihován srážkou nákladů spojených s dojížděním do zaměstnání. Současně s tím, Vás žádám o vyjádření, jak bude postupováno v rámci insolvenčního řízení, pokud bude vládou přijata novela o stravenkovém paušálu, zda mi bude opětovně celá částka poskytnutá na stravování odňata. Pokud ano, ptám se, co myslí vláda ČR ve svém prohlášení, kdy sic na jedné straně navýší nezabavitelnou částku a na druhé straně nechá napospas pracující, kteří dostanou od zaměstnavatele určité výhody důležité pro výkon práce a tyto postihuje hůře než osoby vyhýbající se svým povinnostem v rámci insolvenčního řízení. Děkuji za pochopení a věřím, že mi na můj dotaz odpovíte. Přeji hezký večer a jsem s pozdravem.

Dobrý den,

u příspěvku na dojíždění do zaměstnání záleží jakou formou Vám je poskytován. Pravděpodobně se jedná o finanční benefit zaměstnavatele, který se počítá do vašeho příjmu (a tudíž na něm lze provádět srážky ze mzdy - neb je to součást vaší mzdy).

Pokud bude přijat stravenkový paušál, bude záležet na zaměstnavatelích, zda-li budou dále poskytovat stravenky nebo svým zaměstnancům raději vyplatí více peněz na čisté mzdě. Osobně považuji koncept stravenek za zcela zbytečný a stravenkový paušál vítám. Je přece jednodušší a výhodnější, když peníze dostane zaměstnanec přímo na ruku, než aby fasoval stravenky (které musí zaměstnavatel u stravenkových firem nakoupit, restaurace a obchody si je pak nechávají proplácet a stravenkové firmy si berou provizi, což zdražuje služby pro všechny - zcela zbytečné). Příklad: Fasujete-li stravenky v hodnotě 100 Kč s 50% příspěvkem zaměstnavatele, pak měsíčně získáváte stravenky za 2 000 Kč a 1 000 Kč si na to přispíváte sám (čistého získáváte 1 000 Kč). O těchto 1 000 Kč byste měl vyšší mzdu, ze které by Vám v insolvenci bylo strženo cca 66% (zbytek by Vám zůstal). Což je pro lidi v insolvenci oproti současnému stavu méně výhodné, nicméně zákony se dělají ve prospěch většiny (nikdy se nezavděčíte všem). Jakmile se oddlužíte (nejpozději za 5 let), budete určitě rád za vyšší čistou mzdu.