Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #14797, Insolvence, dluhy a hazard

Insolvence, dluhy a hazard, Exekuce a insolvence

D

Dobrý den, lidé se tu ptali, co se stane, když jsou v exekuci a vyhrají v loterii. Odpovědi byly, že si to věřitel vezme a co zbude vám nechá. Opravdu? Sazka a nevím co ještě podobného mají ve svých podmínkách, že sázející osoba nesmí být v registru, pokud bude, výhru vám nemusí vyplatit. Pokud vyhrajete nějakou částku nad nějakou sumu (nevím jakou). Sazka před vyplácením jen tak nahlédne, a pokud zjistí že jste dlužník, využije toho, nedá vám nic. A z toho plyne, osoba co nemá na dluhy, je u ní zakázáno podílet se na hazardních hrách (utrácet za to). Jaká je tedy skutečnost? Děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

pokud má Sazka takové ustanovení u konkrétní hry ve svých podmínkách, pak jej samozřejmě může uplatnit. Vsazením tiketu souhlasíte se smluvními podmínkami (tj. nevyplacením výhry dlužníkům). Obecně by se dlužníci v exekuci/insolvenci hazardu věnovat neměli. Pokud byste ale přesto při jakékoliv hazardní hře něco vyhrál (a neporušil tím podmínky provozovatele hry), výhra by šla primárně na umoření dluhů (a Vy byste dostal teprve co by zbylo po umoření dluhů). 

Je třeba si uvědomit, že na hazardu nemůžete vydělat, neboť se nejedná o tzv. férovou sázku. Ať už hrajete automaty, ruletu, loterie nebo stírací losy, vždy máte vyšší pravděpodobnost prohry než výhry. 

Férová sázka je taková, kdy máte nulový očekávaný výnos ze hry (máte stejnou šanci vyhrát i prohrát stejnou částku), např. budete házet kostkou a čísla 1-3 znamenají výhru 1 Kč a 4-6 prohru 1 Kč. Loterii a ostatní hazardní hry se představte tak, jako byste stále házel kostkou, ale výherním číslem k výhře 1 Kč by pro Vás byla pouze 1 a 2-6 by znamenalo prohru 1 Kč. Také byste takovou hru nehrál, protože by Vám přišla na první pohled neférová. Když do toho ale zapojíte vklad ve stokorunách, možnou výhru v milionech a pravděpodobnost výhry blížící se limitně nule, většina lidí na neférovou sázku zapomene a ochotně odevzdá své těžce vydělané peníze provozovateli hazardu.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

NL

#15362, Prohlášení poplatníka, Daně, 19.9.2021

Dobrý den, jsem zaměstnaná na DPP a DPČ u dvou různých zaměstnavatelů. Tím ze jsem studentkou jsem na první dohodu podepsala růžové prohlášení, ale u data zúčtovacího období jsem vyplnila pouze 6/2021 (jako za červen 2021). Tak to jsem postupovala i v červenci. V srpnu jsem nastoupila na druhou dohodu, kde jsem s doměním, že růžové prohlášení už mám neplatné, protože jsem ho vždy vyplňovala jen na daný měsíc, podepsala znova a teď se mi sešlo, že ani jedna z dohod mi nestrhla daň z platu. Toto už s jedním ze zaměstnavatelů řeším, ale zajímalo by mě, jak je to tedy s růžovým prohlášením, pokud tam rovnou zapíšu období, měsíc na který jsem chtěla aby platilo, tak je to tedy špatně a platí dokud ho neukončím? Děkuji

Dobrý den, prohlášení poplatníka platí pouze pro měsíce které vyplníte. Pokud jste neměla zaškrtnutý např. srpen a zaměstnavatel Vám přesto za tento měsíc slevu aplikoval, požádejte mzdovou účtárnu o korekci. 

S

#15361, Mohu znovu do insolvence?, Exekuce a insolvence, 19.9.2021

Dobrý den, chci se optat, zda je možné požádat o insolvenci znovu. Kamarádka totiž splatila prvni insolvenci v červenci 2018, pak se rozvedla a byla nucena si sehnat byt, takže si musela vzít nebankovní půjčku a odešla předčasně do důchodu. A teď má jen důchod a potřebovala by ty půjčky dát do insolvence. Celkem dluží 150 000 Kč a výše důchodu je 12 455 Kč.

Dobrý den, jak skončila insolvence v roce 2018? Pokud nebyly uhrazeny všechny přihlášené pohledávky a část dluhů byla prominuta, bude možné o další insolvenci požádat až za 10 let od data ukončení předchozí insolvence (červenec 2028).  Tento dotaz jste dnes do poradny zadala celkem 63x. Pokud byste měla jakékoliv další dotazy, stačí každý dotaz zadat vždy jen jednou (opakovaným zadáním dotazu nedostanete rychlejší ani jakkoliv lepší odpověď). 

J

#15360, Vklad vyšší hotovosti, Běžný účet, 18.9.2021

Dobrý den, babička mi věnovala 600 000 Kč, které měla doma a já bych je chtěla vložit na účet. Jak mám prokázat, kde jsem je vzala, kdyby to banka chtěla vědět?

Dobrý den, limit pro hotovostní transakce je 270 000 Kč již od roku 2004, tedy doporučuji neukládat do banky v jeden den více než tuto částku (a určitě netvrdit, že jste naráz dostala celých 600 000 Kč) - jinak byste si vystavila možné sankci až 0,5 mil. Kč. Přechovávat takto vysokou částku doma není rozumné. Pokud by Vás někdo vykradl či by došlo k živelné události (požár, vytopení vodou), přišla byste o všechno. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR