Insolvence, dluhy a hazard, Exekuce a insolvence

Dobrý den, lidé se tu ptali, co se stane, když jsou v exekuci a vyhrají v loterii. Odpovědi byly, že si to věřitel vezme a co zbude vám nechá. Opravdu? Sazka a nevím co ještě podobného mají ve svých podmínkách, že sázející osoba nesmí být v registru, pokud bude, výhru vám nemusí vyplatit. Pokud vyhrajete nějakou částku nad nějakou sumu (nevím jakou). Sazka před vyplácením jen tak nahlédne, a pokud zjistí že jste dlužník, využije toho, nedá vám nic. A z toho plyne, osoba co nemá na dluhy, je u ní zakázáno podílet se na hazardních hrách (utrácet za to). Jaká je tedy skutečnost? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud má Sazka takové ustanovení u konkrétní hry ve svých podmínkách, pak jej samozřejmě může uplatnit. Vsazením tiketu souhlasíte se smluvními podmínkami (tj. nevyplacením výhry dlužníkům). Obecně by se dlužníci v exekuci/insolvenci hazardu věnovat neměli. Pokud byste ale přesto při jakékoliv hazardní hře něco vyhrál (a neporušil tím podmínky provozovatele hry), výhra by šla primárně na umoření dluhů (a Vy byste dostal teprve co by zbylo po umoření dluhů).

Je třeba si uvědomit, že na hazardu nemůžete vydělat, neboť se nejedná o tzv. férovou sázku. Ať už hrajete automaty, ruletu, loterie nebo stírací losy, vždy máte vyšší pravděpodobnost prohry než výhry.

Férová sázka je taková, kdy máte nulový očekávaný výnos ze hry (máte stejnou šanci vyhrát i prohrát stejnou částku), např. budete házet kostkou a čísla 1-3 znamenají výhru 1 Kč a 4-6 prohru 1 Kč. Loterii a ostatní hazardní hry se představte tak, jako byste stále házel kostkou, ale výherním číslem k výhře 1 Kč by pro Vás byla pouze 1 a 2-6 by znamenalo prohru 1 Kč. Také byste takovou hru nehrál, protože by Vám přišla na první pohled neférová. Když do toho ale zapojíte vklad ve stokorunách, možnou výhru v milionech a pravděpodobnost výhry blížící se limitně nule, většina lidí na neférovou sázku zapomene a ochotně odevzdá své těžce vydělané peníze provozovateli hazardu.