Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11606, Insolvence, mateřská a neplacení pojištění

Insolvence, mateřská a neplacení pojištění, Exekuce a insolvence

Dobry den, budu v 5. mesici tehotenstvi a jiz tedy nemohu pracovat. Ale jako OSVC nemam narok na materskou ani nemocenskou z duvodu,  ze jsem si neplatila nemocenske pojisteni. Pry nemam narok na zadne finance u Uradu prace. Az po narozeni miminka rodicovsky prispevek. Je to tedy tak? Tak se chci jeste zeptat, pritel ma plat 37 000 Kc, ma insolvenci a zatim mu nechavaji 14 860 Kc. Bohuzel nemame narok na prispevek na bydleni a nemam narok ani na porodne, jelikoz bere plat pred stazenim insolvencne a pani mi na uradu rikala, ze mame zkusit odklad insolvence nebo at jde na materskou na pul roku a pak na materskou pritel. A ja se vratim po porodu do prace, kdyz beru vic a nic mi nestrhavaji. Myslite ze by to slo? Z materske by pul roku brali 10 000 Kc a z rodicovske pak 2 400 Kc?

Dobrý den,

na mateřskou má nárok jen nemocensky pojištěná osoba (zaměstnanec či OSVČ). Pokud jste si pojištění neplatila, nemáte nyní na mateřskou nárok a bude Vám přiznána až rodičovská po narození miminka.

S narozením dítěte vzroste přítelovi nezabavitelné minimum na 17 270 Kč. Kdybyste byli manželé, nezabavitelné minimum by již nyní bylo 17 270 Kč a po narození miminka by dále vzrostlo na 19 861 Kč.

Na příspěvek na bydlení ani na porodné s příjmem 37 000 Kč nedosáhnete (uvažuje se příjem před. ins. srážkami).

Do práce se po porodu vrátit můžete, bude-li Vám to dávat finančně smysl.