Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #10147, Insolvence pro invalidy a odkup pohledávek

Insolvence pro invalidy a odkup pohledávek, Exekuce a insolvence

Dobrý den, v dubnu tohoto roku mi byla zahájena insolvence. Jsem v invalidním důchodu druhého stupně a na částečný úvazek pracuji. Bydlím ve sdíleném nájmu, kde platím za pokoj necelých 8 000 Kč (což je na Prahu průměrná záležitost). Tudíž po zaplacení nájemného zbude opravdu stěží na jídlo. Nějaký čas se takto vyjít možná dá, ale nedovedu si představit, jak takto žít tři roky. Mé dluhy vznikly ze studia a poctivě jsem je i několik let splácela, než se u mě objevily zdravotní problémy. Rok jsem byla na nemocenské a rok v plném invalidním důchodu. Dluhy za tu dobu narostly. Z této situace se chci velice dostat. Jenže tímto obrovským tlakem se můj zdravotní stav opět zase zhoršuje a obávám se, že zhoršovat bude (bipolární porucha). Chci se prosím zeptat - neexistuje ještě nějaká možnost, jak by se to dalo celé řešit? S přihlédnutím k zdravotnímu stavu například. Někde jsem také slyšela o možnosti odkupu dluhu přímo od věřitelů za nižší procento. Existuje tato možnost? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

váš dluh je majetek jako každý jiný, věřitelé s ním mohou volně obchodovat a mohou ho Vám či komukoliv jinému prodat (nedobytné pohledávky se prodávají výrazně pod nominálem). Nicméně přímo Vy pravděpodobně peníze na odkup svých dluhů peníze mít nebudete, jinak by Vám je zabavili exekutoři.