Manželova odpovědnost za dluhy při insolvenci - co je důležité vědět

Pokračování dotazu č. 15328: Dobrý večer, do insolvence jsem vstoupila jen já sama, půjčky jsou psány na mne, manžela by se to týkat nemělo. Aspoň mi nic takového doteď řečeno nebylo, což si myslím, že je důležitá informace. Nikde jsem majetkem neručila. Může se něco požadovat po manželovi? Děkuji.

Dobrý den,

nemáte-li zúžené SJM, ručíte v manželství za dluhy společně a nerozlučně. Majetek nabytý za dobu trvání manželství navíc spadá do SJM. Určitě nestačí prohlásit "půjčky jsou psané na mě, takže se to manžela netýká". Přestanete-li splácet půjčky (či vstoupíte do insolvence), věřitelé mohou dluhy vymáhat i po manželovi (obstavení výplaty, majetku, atd.). Proto se doporučuje manželům žádat o oddlužení společně.