Invalidní důchodce a exekuce, Exekuce a insolvence

Jsem invalidni duchodce tretiho stupne. Uz dvacet let mam diagnostikovanu parkinsonovu nemoc. Vlastnim 12 let stary automobil, ktery mi znacne ulehcuje preziti (nakupy, etc.). Nejsem sto zaplatit deset let, ted nove objevsivsi se dluhy v objemu cca 30 000 Kč. Exekutor mi ho chce vydrazit. Existuje nejaka pravni ochrana proti tomuto kroku?

Dobrý den,

obecně nelze obstavit předměty denní potřeby, což by např. pro nechodícího invalidu byl vozík. Nicméně pokud pro Vás automobil není nezbytně nutný (s ohledem na Váš zdravotní handicap), pak ho lze v rámci exekuce zpeněžit. Dluh 30 000 Kč není závratný, tyto peníze byste měl mít našetřené do rezervy (co byste jinak dělal, kdyby Vám dosloužila pračka nebo lednička). Přesto - je-li splácení nad Vaše síly, lze požádat o osobní bankrot, kde mají invalidé ve druhém a třetím stupni (a starobní důchodci) jednou za život nárok na úlevu v podobě kratšího bankrotu (3 roky místo standardních 5 let). Nicméně to dobře zvažte, z mého pohledu se insolvence pro 30 000 Kč nevyplatí (poplatek za žádost o oddlužení, náklady na přezkum pohledávek, odměna insolvečního správce 1 100 Kč měsíčně).