Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #7685, Investice do korporátních dluhopisů?

Investice do korporátních dluhopisů?, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
9.10.2019 Akcie a investice

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně investic do dluhopisů. Co si myslíte třeba o investiční skupině DFRG nebo Ronda Invest? Rád bych si od těchto skupin koupil pár dluhopisů, avšak nemám s tím žádnou zkušenost, a potřeboval bych radu odborníka. Rozumím, že vklady nejsou pojištěny a určité riziko tam vždy bude. Každopádně bych nechtěl naletět, a proto moje druhá otázka zní následovně. Je tento nástroj co do zhodnocení peněz v řádu desítek tisíc korun výhodný alespoň na pokrytí inflace? Děkuji.

Dobrý den,

zapomeňte na investice do korporátních dluhopisů a dejte svých několik desítek tisíc korun na spořící účet - doporučuji Banku Creditas s úrokem 1,8%. První pravidlo úspěšného investora zní "dávej peníze jen do toho, čemu skutečně rozumíš". Automechanik může investovat do veteránů, numismatik do mincí, filatelista do známek a finanční analytik třeba do dluhopisů. Budete-li jako laik investovat své peníze do instrumentů kterým nerozumíte, velmi pravděpodobně o ně přijdete. Musela by se udělat analýza konkrétního dluhopisu a výsledkem by stejně nebylo doporučení (koupit/nekoupit), ale spíše shrnutí parametrů (rizikovost, likvidita, výnosnost, trendy v oborech, atd.).

Na případné investice do dluhopisů byste musel trochu jinak. Představte si to jako koupi auta. Nejdříve si sám musíte říci, co od auta očekáváte (malé/velké, benzín/diesel, bílé/červené, atd.) resp. co s ním chcete dělat (jezdit po městě nebo dálky, sám či s rodinou, na chatu nebo na okruh). Podle preferencí a účelu byste si pak vybral konkrétní značku a model. Stejné je to s investicemi - musíte si ujasnit, jak velké riziko jste ochoten podstoupit, jaké výnosnosti byste chtěl dosáhnout, na jak dlouho chcete investovat, jakou likviditu vyžadujete, kterému oboru věříte, atd.). Např. pro 40 000 Kč toto nemá smysl vůbec podstupovat a je mnohem lepší je dát na spořící účet.