Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13794, Jak nákladné je začít podnikat?

Jak nákladné je začít podnikat?, Daně

8.4.2021 Daně

Dobrý den, jsem student, 21 let, kombinované studium a chci si založit živnost. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo finančně náročné, kdybych třeba tolik nevydělávala. Jestli musím platit daně, pojištění nebo i účetní? Kolik zhruba tedy budou měsíčně výdaje? Ptám se, aby se mi to vůbec vyplatilo, když to bude výdělek i nad 10 tisíc.

Dobrý den,

máte-li statut studenta (pojistné za vás hradí stát), pak by vaše živnost byla automaticky brána jako vedlejší bez nutnosti odvádět sociální a zdravotní pojištění v minimální výši. Platila byste tak daně a odvody pouze z výdělku (nulový výdělek - nulové odvody, nízký výdělek - nulové až nízké odvody, atd.). Učetnictví vést nemusíte a papírování se zbavíte využívání výdajového paušálu. Obejdete se tak bez účetní a jiných fixních nákladů.