Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #21562, Jak platit společné výdaje, jak udělat rozpočet domácnosti

Jak platit společné výdaje, jak udělat rozpočet domácnosti, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, můj dotaz se týká rodinných financí. S přítelem jsme se sestěhovali do jednoho velkého nájemního bytu. Já mám dvě děti (12, 15 let) ve své péči. 1x za 14 dní jsou u otce čt-ne. Můj partner má 13ti letou dceru, která je převážně u své matky a 1x za 14 dní o víkendech u nás. Přemýšlím, jak povedeme společné rodinné finance. Přítelův příjem je 70 tisíc čistého a můj 33 tisíc čistého měsíčně, k tomu dostávám alimenty celkem 8 000 Kč na syny. Za nájem platíme včetně služeb 28 000 Kč, každý půlku. Jídlo tak nějak napůl, jednou platím já, jednou on. Žijeme spolu v bytě teprve měsíc. Do teď jsem žila sama s dětmi, spoření jsem neměla, to bych neutáhla. Můj dotaz zní, kolik by mi měl partner přispívat na domácnost. Má poslední zkušenost s otcem mých dětí byla děsivá, nedával mi nic na jídlo a oblečení a ani ho nekupoval a připadalo mu to ok. Po této zkušenosti bych chtěla, aby to s novým partnerem bylo vše jak má být. Současný partner mi navrhoval, že by mi přispíval půlku nájmu 14 tisíc a 10 tisíc na jídlo. Další varianta byla mít jen jeden společný účet a každý bychom měli přístup. Jak to vidíte? Co byste nám poradil? Děkuji

Dobrý den,

tyto záležitosti (kdo bude co platit, kdo se bude jak podílet na chodu domácnosti - domácí práce, kdo se bude jak věnovat dětem) jsou vždy věcí dohody mezi partnery. Neexistuje jedno nejlepší univerzální řešení, každému páru může vyhovovat něco jiného. Chcete-li platit vše přesně napůl, doporučuji následující:

  • na lednici si každý měsíc připněte papír, dva sloupečky (Vy, partner) a pište si tam všechny výdaje (kdo co platil)
  • na konci měsíce sečtete Vaše a přítelovy výdaje, rozdíl vydělíte dvěma a přesně tolik méně platící pošle více platícímu na jeho účet

Podobně Vám může posloužit společný účet (resp. nový běžný účet vedený na jednoho z Vás, kde by druhý měl dispoziční právo a k účtu by byly vydány 2 platební karty).

Taktéž se můžete domluvit na paušálu (polovina nájmu a fixně 10 000 Kč na jídlo). Hodně ale záleží na tom, kdo co platí (obvykle se partneři v nákupech jídla a dalších záležitostech střídají).

Je také dobré se předem domluvit, co všechno se bude platit ze společného rozpočtu (jen bydlení a jídlo nebo např. i výdaje za vaše/přítelovy děti, školy, stravné, kroužky, tábory, oblečení, dovolené atd.). Při hrazení výdajů můžete zohlednit i podíl na chodu domácnosti. Pokud např. jeden pracuje více a druhý tráví více času v domácnosti (domácí práce, děti atd.), je fér, aby více pracující přispíval více. Taktéž je otázkou, nakolik přítel chce (či by měl) přispívat na vaše děti, které s vámi žijí (na rozdíl od přítelovy dcery).

Možností je nespočetně a vše záleží na domluvě. Nastavte si pravidla fungování tak, aby to vyhovovalo oběma a byli jste spokojeni 🙂