Jak pomoci synovi v insolvenci?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak pokračovat. Syn je třetím rokem v insolvenci. Pro malý plat má dárce, který přispívá 700 Kč. Nyní bude asi bez práce. Chtěla bych insolvenci platit za něj, ale formou půjčky, ne darem. Je to možné? Jak postupovat? Ještě další otázka - povinnost platit minimálně 2 200 měsíčně se týká i oddlužení schválených před červnem 2019? Syn nemá stanovenou fixní částku plateb. Má povinnost uhradit min. 30% dluhu. Platil dle výše platu. Děkuji moc

Dobrý den,

pro insolvence zahájené před 1/6/2019 neplatí povinnost splácet měsíčně min. 2 200 Kč (ale je třeba uhradit za 5 let celkem min. 30% dluhů). Pro insolvence zahájené po 1/6/2019 je tomu naopak (musíte splácet min. 2 200 Kč měsíčně, ale není nutné uhradit celkem min. 30% dluhů).

Dle zákona o spotřebitelském úvěru se před poskytnutím půjčky musíte přesvědčit, že váš dlužník bude schopen splácet (jinak mu úvěr poskytnout nesmíte). Lidem v exekuci a insolvenci tak půjčit nemůžete (resp. můžete, ale dotyčný by mohl půjčku soudně napadnout pro neplatnost).

Přijde-li Váš syn o práci, bude pobírat podporu v nezaměstnanosti (až 5 měsíců), ze které může dál splácet své dluhy. Při dnešní nulové nezaměstnanosti pro něj určitě nebude problém si najít novou práci. Je to jen o jeho silné vůli - kdo pracovat chce, ten práci získá.