Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #10587, Jak řešit dluhy za dopravní nehodu

Jak řešit dluhy za dopravní nehodu, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, splácím 20 000 Kč jako pokutu za dopravní nehodu. Každý měsíc 2 000 Kč. Při nehodě byla zraněna 87 letá žena a pojišťovna po mně chce zaplatit za léčení v nemocnici 158 000 Kč. Pojišťovna mi nabídla splátkový kalendář 4 400 Kč každý měsíc po dobu tří let. To nejsem z důchodu 12 000 Kč schopný platit. Nevím co mám dělat. Dokonce zvažuji, že si sáhnu na život a pojišťovna nedostane nic. Protože manželka by se vzdala dědictví po mně. Což je jednoduché, protože nic nemám. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každý máme v životě jinak nastavené priority, ale sahat si na život kvůli penězům mi přijde poměrně zvrhlé. Navíc dluh 158 000 Kč není neřešitelný, nejedná se o miliony. V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně, tedy byste oním saháním si na život stejně nic nevyřešil (pojišťovna by začala dluhy vymáhat po Vaší manželce). Nemáte-li zúžené SJM, pak by polovina všeho (peněz, majetku, atd.) byla předmětem dědického řízení (např. i polovina peněz na účtu manželky - vše co jste s manželkou za dobu trvání manželství nabyli je součástí SJM).

Zaviněné škody za dopravní nehody kryje vaše povinné ručení. Nevím co se Vám přesně přihodilo, ale jestliže jste způsobil škodu nekrytou povinným ručením (např. jste řídil pod vlivem alkoholu), nebylo by lepší se k problému postavit jako chlap čelem?

Napište pojišťovně, že máte důchod jen 12 000 Kč (taktéž uveďte výši důchodu manželky) a byli byste schopni splácet např. jen polovinu požadované částky. Z příjmu 12 000 Kč a s jednou vyživovanou osobou (manželka) by navíc exekučně nešlo vymáhat více (spíše méně), neboť Vám vždy musí zůstat tzv. nezabavitelné minimum. Pojišťovna by tak mohla na Váš návrh přistoupit, protože ani s pomocí exekutora by z Vás pravděpodobně více nedostala.