Jak řešit předlužení?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, díky mým chybám jsem se dostal do situace, že jsem neplatil úvěr, potom jsem se předlužil u nebankovních institucí, které ze mě dostaly cca 200 000 korun a už vím, že dalším hledáním úvěru si „kopu horší cestu“. Ze vším jsem se podělil ze svojí přítelkyní, což je studentka. Jsme dá se říct mladý pár, máme kde bydlet, ale s tou mojí finanční gramotností je to horší. Chci se zeptat, procházím x webů a vím, že nechci další úvěr, ale řešení. Jakým způsobem lidem radíte, co dělat v takové situaci? Kdy může přijít exekutor? Dá se tomu všemu vyvarovat? Máte recept jak se již nezadlužit a dát vše dohromady? Nebo aspoň příklad jak se s toho dostat cokoliv? Díky za každou odpověď.

Dobrý den,

máte naprostou pravdu, že život na dluh není cestou ke štěstí. Půjčovat si peníze má smysl jen za účelem investice (např. koupě nemovitosti na hypotéku). Úvěry na spotřebu (dárky, dovolená, nové spotřebiče, atd.) jsou proti všem pravidlům finanční gramotnosti.

Kolik celkem dlužíte, jaký je Váš pravidelný příjem a kolik měsíčně splácíte? Jediným receptem na zbavení se dluhů je jejich co nejrychlejší splacení. Tedy omezit všechny zbytné výdaje, žít třeba pár měsíců o chlebu a vodě a vše dávat na splácení půjček.

Pokud jste se splátkami úvěrů v prodlení, věřitel Vám může úvěr zesplatnit (požadovat doplacení celého dluhu naráz pro porušení smluvních podmínek). Neuhradíte-li zbylý dluh (obvykle do 30 dnů), předávají věřitelé pohledávku k exekučnímu vymáhání.