Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #12584, Jak uplatnit slevu na dani za hypotéku?

Jak uplatnit slevu na dani za hypotéku?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, měla bych velkou prosbu o radu. Jedná se o uplatnění úroků z Buřinky. Jelikož je půjčka napsaná na maminku (kombinovali jsme takto finance na koupi domu - nám s manželem nevystačila bonita, ale dluh platíme my), nemůžeme dluh zahrnout do ročního uplatnění úroků, stejně jako uplatňujeme daň třeba z hypotéky. Když do daňového přiznání chtěla buřinku uplatnit maminka, bylo jí řečeno, že na úroky nemá nárok, jelikož nemovitost nevlastní. Situaci jsme řešili i přímo i s bankou. Komunikace ale byla celkem složitá, protože na pobočce nevěděli co s tím a informace předali na dálku na centrálu. Chtěli jsme do dluhu zahrnout mě nebo manžela. Nakonec nám přišla žádost jako kdyby o celý nový úvěr v plné výši na nás. Takže jsme se moc nepochopili. O to zájem nemáme, protože zaplacené úroky by propadly. Zkoumali jsme následně poradenství a diskuze u lidí, kteří řeší něco podobného. Zjistili jsme, že aby někdo z nás mohl úroky uplatňovat, musela bych být já nebo manžel spoludlužníkem buřinky, o což jsme se snažili, nebo maminka spolumajitelka nemovitosti nebo by u nás musela mít trvalé bydliště (tím trvalým bydlištěm bychom to řešit nechtěli). Také někde uvádí, že by neměl být problém s uplatněním, když se jedná o rodinu v první linii, což jsme. Někde zas píši, že tyto podmínky musíme splňovat všechny. Celé je to tedy zapeklité. Rádi bychom to však pořešili, protože ročně by nám měli vracet cca 10 000 Kč. Za x let co budeme dluh platit, je to docela dost peněz. Když jsme žádali Buřinku o půjčku, psali jsme ji právě na maminku (kvůli bonitě) a jelikož byla vdaná, spoludlužník byl automaticky její manžel. Ten bohužel ale na konci roku 2018 zemřel a tak je dluh nyní jen na maminku. Proto teoreticky nevidím problém v tom, že bychom byli do stávajícího úvěru zahrnuti pouze jako spoludlužníci. Naopak pro Buřinku lépe, kdyby se nedej bože s maminkou něco stalo. Měli byste prosím nějaký nápad, co s tím? Nebo je to takto neřešitelné? Mockrát děkuji za Váš čas a přeji hezký den.

Dobrý den,

slevu na dani za zaplacené úroky z účelového úvěru na bydlení (hypotéky) můžete uplatnit jen při splnění 3 podmínek:

  • jste majitelem nemovitosti
  • jste účastníkem úvěrové smlouvy
  • nemovitost užíváte k řešení bytových potřeb svých nebo své rodiny

  • Buď by se tedy maminka musela stát spolumajitelem nemovitosti, nebo byste Vy musela přistoupit k úvěrové smlouvy maminky. Každopádně v tuto chvíli není žádná možnost, jak nepřijít o slevu na dani zpětně za rok 2020. Platíte tím tak za váš trik, kdy jste obešli pravidla obezřetného úvěrování tím, že jste si část peněz půjčili na cizí jméno.