Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #15489, Je mi vyplácena renta, ale teď bych chtěl jednorázové vyrovnání

Je mi vyplácena renta, ale teď bych chtěl jednorázové vyrovnání, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
5.10.2021 Spoření

Dobrý den, mám prosím dotaz k výplatě renty. Ukončil jsem penzijní připojištění a požádal o výplatu renty z naspořené částky 550 000 Kč. Penzijní společnost Allianz mi s první splátkou zaslala informace na základě kterých jsem pochopil, že moje naspořené prostředky nejsou zhodnocovány a prakticky mi penzijní společnost nezaplatí téměř žádný úrok. Na základě těchto informací jsem se tedy rozhodl o změnu a požaduji jednorázové vyrovnání. To mi však společnost zamítla s tím, že to nelze, protože je vše nahlášeno již na MF. Já s tímto však nesouhlasím, protože mi přece nikdo v této republice nemůže zabránit k přístupu k mým naspořeným fin. prostředkům. Vždyť se může i stát případ, že se účastník penz. připojištění může dostat do fin. problémů a své peníze bude potřebovat. Jde přece o jednoduchou fin. operaci, kterou zvládne i začínající účetní. Obrátil jsem se na MF a zatím čekám na reakci. Jak bych měl prosím dále postupovat? Děkuji

Dobrý den,

formu výplaty penzijního připojištění si můžete samozřejmě zvolit dle svého uvážení (jednorázové vyrovnání, renta na dobu určitou či neurčitou). Každá varianta má svá pro a proti. Jakmile však jednou formu výplaty zvolíte (např. renta na dobu neurčitou), nelze rozhodnutí dále měnit a později např. požadovat jednorázové vyrovnání. Nemůžete argumentovat "sice jsem si zvolil rentu, ale co když se dostanu do finančních problémů a budu potřebovat více peněz, atd.". To jste si měl rozmyslet dříve a zvolit případně jinou formu výplaty (jednorázové vyrovnání). Obracet se kvůli tomuto na MF je zcela zbytečné.

Technicky se už také nejedná o vaše peníze. Za svých 550 000 Kč jste si koupil službu "doživotní renta", kterou jste začal čerpat. Byla Vám spočítána výše měsíční výplaty na základě očekávané doby dožití. Opravdu není možné tuto službu "doživotní renta" vrátit a požadovat navrácení peněz (550 000 Kč).