Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #11779, Je nesplácení trestné?

Je nesplácení trestné?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
15.11.2020 Půjčka

Dobrý den, byl jsem s věřitelem domluvený na splátkách. Bohužel jsem neměl peníze, tak jsem splátky neustále odkládal. Nyní jsem zažádal o insolvenci. Věřitel mi vyhrožuje tím, že mám uhradit celý dluh, jinak to půjde k soudu a na policii. Mám mu oznámit, že jsem v insolvenci? A hlavně, může mě udat na policii, když jsem si zažádal o insolvenci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nesplácení dluhu není trestné, není možné podat trestní oznámení na dlužníka pro nesplácení (pokud se např. nejednalo o úvěrový podvod). Věřitel má samozřejmě právo se svých peněz domáhat soudní cestou (v civilním řízení) a může tak dosáhnout nařízení exekuce. Nicméně vykonavatelnost exekucí je vstupem do insolvence pozastavena.

Vy naopak po vstupu do insolvence nesmíte dále splácet své závazky vybraným věřitelům (to by bylo porušení pravidel osobního bankrotu). Sdělte věřiteli, že jste v insolvenci a doporučte mu si svou pohledávku řádně a včas přihlásit.