Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #9006, Jsem v insolvenci a nezvládám platit své výdaje

Jsem v insolvenci a nezvládám platit své výdaje, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, jsem už 3. rok v insolvenci, první rok jsem bojovala s prací, ale insolvence stále běžela a nebyla mi zrušena, minimálně 24 měsíců mi správce strhává částku jak z výplaty tak z vdovského důchodu, můj čistý příjem ze zaměstnání a vdovskeho důchodu činí 15 500 Kč, mám dvě děti, jsem samozivitelka a zůstává mi měsíčně 10 600 Kč. Je to správná částka? Je možné žádat o snížení strhávané částky? Dluh byl cca kolem 550 tis. Pokud si správce bere minimálně 6tis měsíčně a odečtu 1tis jeho odměnu, tak bych měla mít splaceno 120tis, ale pořád mi píše, že výše plnění je 14%. Už jsem z toho zoufalá, jelikož bydlím v nájmu který je vysoký, jednou za rok přijde vyúčtování za elektřinu, plyn, vodu a i když šetříme, stane se, že máme nedoplatek a nemám to z čeho pokrýt. Momentálně jsem na hraně existenčních problémů, dostávám příspěvky od státu ale tam je počítám všechen příjem včetně zábavných peněz. Mám nějaké možnosti? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

z příjmu 15 500 Kč by Vám při dvou dětech mělo zůstávat 11 775 Kč. Nicméně stále musíte plnit podmínky oddlužení, kdy podle starých pravidel je třeba uhradit min. 30% dluhů během 5 let (dle nových pravidel od 6/2019 stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a "projevit snahu"). Můžete tedy požadovat navýšení nezabavitelného minima na 11 775 Kč a případně požádat na Úřadu práce a jednorázovou dávku v hmotné nouzi.