Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #10529, Kde sjednat penzijní spoření?

Kde sjednat penzijní spoření?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
23.6.2020 Spoření

Dobrý den, u koho byste doporučil uzavřít doplňkové penzijní spoření? Je podle Vás optimální vklad 1 000 Kč měsíčně? U uzavírání si jako zákazník volím do jakých fondů to vkládám? Jak to funguje? Je něco konkrétního co byste mi prosím ohledně spoření doporučili? Děkuji

Dobrý den,

máte na výběr z 8 penzijních společností. Každá penzijní společnost nabízí 3 fondy (konzervativním, vyvážený a dynamický):

  • Konzervativní - nízké riziko, nízký výnos.
  • Vyvážený - střední riziko, střední výnos
  • Dynamický - vyšší riziko, vyšší výnos

Výše poplatků za správu peněz je regulována zákonem (všude stejná), tedy fond vybírejte čistě podle výnosnosti - v tom Vám pomůže náš srovnávač penzijního spoření.

Mladým se spíše vyplatí vyvážený nebo dynamický fond (podstupují riziko, ale v delším horizontu spíše vydělají a úspory jim neznehodnotí inflace), několik let před důchodem bude lepší volit vyvážený či konzervativní fond (neriskovat výkyv hodnoty fondu těsně před výběrem peněz).

Výše úložky opět závisí na věku a vaší představě, kolik byste si chtěla do důchodu našetřit. Velmi zjednodušeně - pokud budete chtít v penzi pobírat 3 000 Kč měsíčně po dobu 20 let, pak by bylo záhodno 20 let měsíčně spořit 3 000 Kč.

Za prvních ukládaných 1 000 Kč získáte od státu měsíčně příspěvek 230 Kč, za dalších až 2 000 Kč pak slevu na dani (15% z uložených peněz získáte v rámci ročního zúčtování daní zpět). Více než 3 000 Kč nemá smysl ukládat.