Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence

V

Dobrý den, mám požádáno o insolvenci. Přihlášené pohledávky mám za 220 000 Kč. Kolik mi budou strhávat insolvenci, mám-li důchod 17 700 Kč? Žiji sám. Děkuji za odpověď. PS: Pokud se věřitel s pohledávkou ve výši 100 000 Kč nestačil přihlásit do doby stanovené soudem pro přihlášení pohledávek věřitelů, nemůže po mě následně peníze nikdy vymáhat zpětně?

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

z čistého příjmu 17 700 Kč Vám bude v insolvenci zůstávat 11 082 Kč. Nepřihlášené pohledávky nebude možné po úspěšně ukončené insolvenci dále vymáhat (dluhy budou prominuty).

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

29.11.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Nechat peníze jen tak ležet na běžném účtu? V současné době by to bylo čiré bláznovství. Většina bank totiž výrazně zvedá úroky na spořicích účtech. Aktuálně můžete dosáhnout až na úrok 2,58 % a v kombinaci s investováním se dostanete i na 3 %.

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří

22.11.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jak jsou na tom Češi s investováním? I když se své peníze takto snaží zhodnotit stále více lidí, většina z nich si v investicích příliš nevěří. Ukazuje to průzkum investiční platformy Portu vypracovaný s agenturou IPSOS.

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

19.11.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Věděli jste, že Češi patří na chvost Evropské unie, co se finanční gramotnosti týká? Vlastně pak ani není divu, že se u nás stále daří takzvaným úvěrovým predátorům – společnostem, které půjčí téměř komukoli, včetně dlužníků, a za podmínek, které jsou pro tyto spotřebitele víc než nevýhodné. Sepsali jsme 5 signálů, podle kterých poznáte, že máte tu čest s (ne)spolehlivým poskytovatelem půjček.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

I

#15969, Musí se danit pronájem bytu?, Reality, 30.11.2021

Dobrý den, prosím o vyjádření k mému dotazu. Jsem student – vysokoškolák, bez pracovního poměru. Bydlím na koleji a svůj menší byt pronajímám. Po odečtení nákladů s bytem souvisejících, mě zbývá cca 8 tis. Kč, z nichž hradím kolej, stravování, dopravu atd. Nevěděl jsem, že i příjmy z pronájmu podléhají zdanění. Připravil jsem si proto dodatečné daňové přiznání a věc chci dát do pořádku. Můj první dotaz zní: Proč nemohu uplatnit paušál na dopravu ve výši 4 tis. Kč, nebo jeho část za cesty, které občas vykonávám v souvislosti s pronájmem bytu? Nemám jako studující vlastní vozidlo, proto si na tyto účely os. automobil za úplatu (benzin) půjčuji, nebo cestuji veřejnou dopravou ( náklad jako náklad). Otec na mne jako studujícího (do 26 let) pobírá ve svém zaměstnání příspěvky na dítě a zároveň uplatňuje daňovou slevu. Druhý můj dotaz zní, zda tato skutečnost nějak souvisí s tím, že mám malý příjem z pronájmu bytu, který poctivě zdaním. Předem děkuji za odpověď PS: náklady související s bytem uvádím v daňovém přiznání skutečné, paušál ve výši 30 % není výhodný.

Dobrý den, ano, daní se i příjmy z pronájmu. Paušál na automobil je paušálem na automobil, nikoliv na veřejnou dopravu (proto ho nemůžete uplatňovat na cesty realizované např. vlakem či autobusem). Musel byste mít vlastní auto, které by částečně či zcela sloužilo k zajištění pronájmu bytu (zcela 5 000 Kč/měsíc, částečně 4 000 Kč/měsíc).  Nezapomeňte, že v rámci daňového přiznání můžete uplatnit např. slevu na poplatníka (27 840 Kč), která osvobodí od daně vaše příjmy až do výše 185 600 Kč/rok. Dále máte slevu na studenta a další, viz náš článek Jak vyplnit daňové přiznání

P

#15968, Zdanění kryptoměn, Daně, 29.11.2021

Dobrý den, u článků jak na zdanění kryptoměn jsem si všiml, že píšete, že uplatnit lze dokonce i paušální výdaje (80, 60, 40 nebo 30 %), či od ledna 2021 paušální daň, když se daňový subjekt „vejde“ do nastaveného limitu ročního obratu (zatím stejně jako pro DPH, tedy milion korun). Má otázka tedy zní, když jako OSVČ mám možnost použít na své podnikání 60% jako náklady, mohu tedy použít i těch 60% i na kryptoměny: Tím pádem když za rok 21 budu mít zisk z kryptoměn 100 000 Kč, tak budu moci danit jen 15% z 40 000 Kč nebo se to na to nevztahuje a já budu muset danit 15% z 100 000? Mockrát děkuji

Dobrý den, má-li obchodování s kryptoměnami příčinnou souvislost s vaším podnikáním a máte-li kryptoměny zařazené do obchodního majetku, pak můžete využít paušální výdaje či daň. 

TP

#15967, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 29.11.2021

Dobrý den, otec je nemocný. Je dost možné, že v nejbližších dnech odejde. Má byt, který prodává ( já mám plnou moc). Teď se čeká na kupní smlouvu a byt bude prodaný. Otec má další dvě děti, se kterými se ale dlouhodobě nestýká a ani se k jeho nynější nemoci absolutně nepostavily. Ani jednu zprávu mu nenapsaly. Chci aby nejlépe nic nedědily. Peníze z prodeje bytu chceme investovat do koupě domu, kde bych se o otce starala. Spadají utržené peníze z prodeje bytu do dědictví? A kdy v celém tom procesu prodeje a koupě peníze už do dědictví nespadají? Pořízeny dům by byl napsaný na mě. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, o dělení dědictví rozhoduje zůstavitel (sepsáním závěti) nebo zákonný mechanismus (v případě nesepsané závěti - rovným dílem mezi zákonné dědice). Určitě není možné, aby jeden ze zákonných dědiců prohlásil "nechci aby dědili ostatní" a tak se stalo. Je-li to vůlí vaše otce, nechť sepíše závěť.  Peníze z prodeje otcova bytu jsou majetkem otce. Tyto penze Vám může otec darovat, ale nesmíte si je přivlastnit s odůvodněním, že se o otce staráte více než ostatní. Předmětem dědického řízení je otcův majetek (nyní byt, po prodeji peníze z prodeje bytu). 

AC

#15966, Dala jsem peníze do rizikové investice, Akcie a investice, 29.11.2021

Dobry den, prosim o radu, ako mozem ziskat svoje peniaze spät. V juni som robila jeden prevod brokerovi. Banka ma neupozornila na riskantny prevod. V juli som poziadala moju banku na Slovensku o vrateni penazi, zial do dnesneho dna som neobdrzala ziadnu obpoved. Zatial dakujem.

Dobrý den, investice jsou vždy rizikové (bezriziková investice neexistuje). Před zahájením investování by s Vámi broker měl uzavřít komisionářskou smlouvu a měl by Vás nechat vyplnit investiční dotazník (aby správně vyhodnotil vaše zkušenosti a rizikový profil a dle toho Vám doporučil vhodné produkty).  Pokud se tak nestalo a broker pochybil, je třeba se domáhat případné náhrady škody přímo u brokera. Banka Vám pouze realizovala příkaz k platbě (není vaším opatrovníkem a nemá v popisu práce Vás upozorňovat na rizikové investice).  Došlo-li ze strany brokera k podvodu, je třeba vše nahlásit Policii (ani s tímto vám banka nepomůže - není její starostí, komu posíláte peníze).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 900 přehledně členěných dotazů