Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #11317, Konsolidace a odstoupení od úvěrové smlouvy

Konsolidace a odstoupení od úvěrové smlouvy, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
24.9.2020 Půjčka

Dobrý den, mého starého otce pod záminkou nějakých změn dalo by se říct nalákali do banky, kde mu nabídli výhodnou konsolidaci jeho čtyř úvěrů vedených u jejích banky. Dva z úvěrů platí 2 roky a další dva z úvěrů dokonce 4 roky, celková dlužná částka je 190 000 Kč. Byl vytvořen jeden velký úvěr na 260 000 Kč, ze kterého byly ty úvěry splaceny a zbytek byl převeden na účet otce, i když se mu jednalo pouze o konsolidaci. Otec špatně vidí a tak si při podpisu smluv tohoto nevšiml a to se událo ve čtvrtek 17.9. O víkendu ve svém bankovnictví si toho všiml a v pondělí už jim hlásil, že chtěl jen konsolidaci a ne peníze navíc. Domluvil se s bankou, že přebytečné peníze použije tedy na umoření tohoto velkého úvěru. Podotýkám, že na úvěru je RPSN 11,47%. Když jsme se to se strýcem dnes náhodou dozvěděli mezi řečí, taj se nám to chování banky nelíbilo a otec když zjistil jak nevýhodná konsolidace to vlastně je souhlasil, že jí chce zrušit. A proto se se strýcem vydali do banky, kde jim prý sdělili, že konsolidace zrušit bohužel nejde a kdyby ano, tak jim otec musí zaplatit celou výši nově sjednaného úvěru, i když ve smluvních podmínkách je napsáno, že lhůta pro zrušení konsolidace je bez udání důvodu 30 dní. Podotýkám, že všechny čtyři úvěry byly vedeny právě u banky, která nabídla tu konsolidaci a tak se ptám. Opravdu má banka nárok neposkytnout klientovi zrušení té konsolidace a vrácení starých úvěrů jak to bylo, když jsou vedené u její banky? De facto otec teď vlastně ty úroky bude platit znovu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od úvěrové smlouvy můžete odstoupit bez sankce a udání důvodu do 14 dnů od podpisu. Při odstoupení do smlouvy je však nutné bance v rámci této lhůty (14 dnů) vrátit všechny půjčené peníze. Pokud peníze nevrátíte, není možné od půjčky odstoupit. Již splacené úvěry nelze obnovit. Lze pouze požádat o jinou půjčku, ze které byste případně vrácení peněz financovali. RPSN přes 10% se mi zdá poměrně vysoká, ale neznám bonitu Vaše otce (jaké má příjmy, záznamy v registrech, věk atd.). Bonitní klient by neměl problém dosáhnout na poloviční RPSN.