Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #11317, Konsolidace a odstoupení od úvěrové smlouvy

Konsolidace a odstoupení od úvěrové smlouvy, Půjčka

PP

Dobrý den, mého starého otce pod záminkou nějakých změn dalo by se říct nalákali do banky, kde mu nabídli výhodnou konsolidaci jeho čtyř úvěrů vedených u jejích banky. Dva z úvěrů platí 2 roky a další dva z úvěrů dokonce 4 roky, celková dlužná částka je 190 000 Kč. Byl vytvořen jeden velký úvěr na 260 000 Kč, ze kterého byly ty úvěry splaceny a zbytek byl převeden na účet otce, i když se mu jednalo pouze o konsolidaci. Otec špatně vidí a tak si při podpisu smluv tohoto nevšiml a to se událo ve čtvrtek 17.9. O víkendu ve svém bankovnictví si toho všiml a v pondělí už jim hlásil, že chtěl jen konsolidaci a ne peníze navíc. Domluvil se s bankou, že přebytečné peníze použije tedy na umoření tohoto velkého úvěru. Podotýkám, že na úvěru je RPSN 11,47%. Když jsme se to se strýcem dnes náhodou dozvěděli mezi řečí, taj se nám to chování banky nelíbilo a otec když zjistil jak nevýhodná konsolidace to vlastně je souhlasil, že jí chce zrušit. A proto se se strýcem vydali do banky, kde jim prý sdělili, že konsolidace zrušit bohužel nejde a kdyby ano, tak jim otec musí zaplatit celou výši nově sjednaného úvěru, i když ve smluvních podmínkách je napsáno, že lhůta pro zrušení konsolidace je bez udání důvodu 30 dní. Podotýkám, že všechny čtyři úvěry byly vedeny právě u banky, která nabídla tu konsolidaci a tak se ptám. Opravdu má banka nárok neposkytnout klientovi zrušení té konsolidace a vrácení starých úvěrů jak to bylo, když jsou vedené u její banky? De facto otec teď vlastně ty úroky bude platit znovu. Předem děkuji za odpověď.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

od úvěrové smlouvy můžete odstoupit bez sankce a udání důvodu do 14 dnů od podpisu. Při odstoupení do smlouvy je však nutné bance v rámci této lhůty (14 dnů) vrátit všechny půjčené peníze. Pokud peníze nevrátíte, není možné od půjčky odstoupit. Již splacené úvěry nelze obnovit. Lze pouze požádat o jinou půjčku, ze které byste případně vrácení peněz financovali. RPSN přes 10% se mi zdá poměrně vysoká, ale neznám bonitu Vaše otce (jaké má příjmy, záznamy v registrech, věk atd.). Bonitní klient by neměl problém dosáhnout na poloviční RPSN. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Nejvyspělejší technologie u pneumatik

Nejvyspělejší technologie u pneumatik

30.10.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Pilot Alpin 5: jedna z technologicky nejvyspělejších zimních pneumatik značky Michelin

3 tipy, jak získat hypotéku bez úspor

3 tipy, jak získat hypotéku bez úspor

30.10.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéka bez úspor je sen spousty mladých lidí. Právě oni totiž často ještě nemají naspořených dost peněz na to, aby mohli zaplatit 10 % a víc z ceny nemovitosti. A přestože oficiálně většina poskytovatelů takovou možnost přímo nenabízí, existují způsoby, jak hypotéku bez úspor získat.

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

30.10.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Jaké jsou podmínky čerpání hypotéky? Kolik na něj mám času? A jak je to s nedočerpáním půjčky? To jsou jedny z nejčastějších otázek, které souvisí s vyplácením peněz z hypotečního úvěru. Odpovědi na ně obvykle závisí na účelu půjčky a dalších okolnostech. Podívejte se tedy, jak probíhá čerpání hypotéky v konkrétních případech.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#11618, Insolvence a přihlášení pohledávek, Exekuce a insolvence, 31.10.2020

Dobrý den, mám povoleno oddlužení s tím, že probíhají přihlášky věřitelů. V jedné z přihlášek si věřitel žádá o 3-násobek vypůjčené částky, kde jsou uváděny částky za předžalobní výzvu a tak. Může si toto účtovat? Myslel jsem, že předžalobní výzvu nemůže podat, pokud jsem v insolvenčním řízení. Tedy jak si jí může účtovat? Děkuji

Dobrý den, i během insolvence Vám může věřitel posílat předžalobní výzvy a/nebo činit jiné kroky ve věci vymáhání dluhu. Vykonavatelnost exekucí je však pozastavena, tedy reálně od Vás není možné nic inkasovat. Příslušenství dluhu se skládá z úroků, penále a nákladů vymáhání. Je na ins. správci, aby oprávněnost každé přihlášené pohledávky prozkoumal a neoprávněně nárokované částky odmítl. Příslušenství nad 100% hodnoty jistiny se považuje za podřízenou pohledávku (v insolvenci bude uspokojena jako poslední, nepočítá se např. do limitu 60% za 3 roky pro dřívější ukončení oddlužení, atd.). 

S

#11617, Získám půjčku v insolvenci?, Půjčka, 31.10.2020

Dobrý den, prosím, půjčí mi někdo, i když jsem v insolvenci od ledna 2020?

Dobrý den, v insolvence (ani dalších 3-5 let od momentu ukončení insolvence) Vám půjčku nikdo neposkytne. Bylo by to v rozporu se Zákonem o spotřebitelském úvěru. V insolvenci by půjčené peníze obratem putovaly ins. správci a navíc byste tím porušila podmínky osobního bankrotu, které Vám zakazují si brát další závazky, kterým byste nebyla schopna dostát. 

#11616, Covid odměna a exekuce, Exekuce a insolvence, 31.10.2020

Dobrý den, podléhá odměna za Covid i exekuci?

Dobrý den, ano, jedná se o bonus za mimořádné pracovní nasazení, který je součástí vaší mzdy. Z celkově vyplácené částky (základní mzda a Covid bonus) se vypočte nezabavitelné minimum dle typu pohledávek (přednostní/nepřednostní) a počtu vyživovaných osob. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR