Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #9414, Koronavirus a souhlas s nižší mzdou

Koronavirus a souhlas s nižší mzdou, Osobní a rodinné finance

Prosím, mám insolvenci. V souvislosti s koronavirem a ekonomickými problémy nás podnik jako jeho zaměstnance žádá podepsat mzdový výměr o snížení mzdy na zaručenou mzdu dané profese a to na dobu určitou na 2 měsíce. V mém případě to je snížení asi o 25%. Zasáhlo by to zejména splátku věřitelům, která by se snížila. Podnik nás ale nemůže přinutit snížení mzdy na 2 měsíce podepsat a ani nepodepsání není oficiálním důvodem k výpovědi. Takže to je na každém zaměstnanci jak firmě vyhoví, ale samozřejmě to může ovlivnit další vývoj například v souvislosti s propouštěním zaměstnanců. Můj dotaz je zaprvé jak bych se měl zejména v souvislosti s insolvencí rozhodnout a mám podepsat? A zadruhé pokud podepíšu, nemůžu s tím pak mít problém od soudu nebo od insolvenčního správce? Protože mám usilovat o co nejvyšší výdělky a takto se vlastně dobrovolně vzdám části výdělku a budu krátit věřitele. Moc děkuji.

Dobrý den,

je to přesně jak píšete. K podpisu souhlasu se snížením mzdy Vás nemůže nikdo nutit. Na druhou stranu teď zaměstnavatelé zažívají velmi nelehké období a recept na co nejkomfortnější přečkání krize je, když se každý raději trochu uskromní místo konání extrémních kroků. Tedy raději dočasně trochu snížit mzdu (vstřícný krok ze strany zaměstnance) místo výpovědi (vstřícný krok ze strany zaměstnavatele). Insolvenci toto vaše případné rozhodnutí negativně neovlivní, neboť jste se tím sice dočasně vzdal 25% mzdy, nicméně je za tím snaha zajistit si dlouhodobě stabilní výdělek.