Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9320, Koronavirus, insolvence a invalida

Koronavirus, insolvence a invalida, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jsem invalida, mám insolvenci na 3 roky, příjem 23 000 Kč měsíčně. Při opatřeních v souvislosti s koronavirem přijdu o část příjmu.
Můj první dotaz - lze snížit splátku z přednostního zabavování na nižší zabavitelnou část?
Za druhé: Mám nějaký nárok žádat o mimořádné ponechání jisté částky na kompezanční pomůcku, konkretně dioptrické brýle (nové sklíčka)?
A za třetí: Lze po dohodě doplatit insolvenci tak, že podle předpokladu zaplatím cca 35% za 3 roky z celkového dluhu. Mohu si pujčit tuto částku, a tu bych vyplatil jako splátky adekvátní tříletému období. Děkuji za plnohodnotné odpovědi.

Dobrý den,

zatímco v exekucích se rozlišuje dle typu pohledávek (přednostní/nepřednostní) vyšší a nižší nezabavitelné minimum, v insolvenci Vám vždy zůstává nižší nezabavitelné minimum.
V souvislosti se zvýšenými výdaji (na nové brýle) nelze žádat o ponechání více peněz.
V insolvenci ani exekuci Vám nikdo peníze půjčit nemůže (nelze si půjčit na doplacení insolvenčních srážek).
Pro nově zahájená řízení po 6/2019 mohou invalidé ve druhém a třetím stupni žádat jednou za život o kratší oddlužení na 3 roky (nicméně u starších řízení se podmínky nemění a insolvence zahájená do 6/2019 tak bude trvat 5 let).