Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9371, Koronavirus, insolvence a pendler

Koronavirus, insolvence a pendler, Exekuce a insolvence

Dobrý den, příbuzná je pendler pracující v Německu, trvale žije v Čechách. Je v insolvenci a s největší pravděpodobností bude od dubna díky nařízení o uzavření hranic bez práce. Německý zaměstnavatel jí není povinen platit náhrady za rozhodnutí českých úřadů. I kdyby nezůstala úplně bez příjmu, ale jen s nějakým minimálním, je jasné, že jí nebude stačit na základní potřeby a služby, natož na splátky insolvence. Na dotaz s požadavkem na případný odklad splátek, ji insolvenční správce sdělil, že má zavřeno a ať se se svým požadavkem obrátí na insolvenční soud. Není nám jasné, zda a hlavně z čeho, má dál platit až do rozhodnutí soudu a také zda se může prakticky stát, že jí bude insolvence zrušena než se se rozhodne. Bylo by v tomto případě dostačující do rozhodnutí soudu, nebo vyřešení situace, že bude zatím hradit pouze povinnou platbu určenou insolvenčnímu správci? Děkuji

Dobrý den,

insolvenční správce je osobním manažerem a průvodcem dlužníka insolvencí (je za to také měsíčně placen ze srážek dlužníka odměnou min. 1 100 Kč). Správce nemůže mít "zavřeno" - buď bude svoji činnost řádně vykonávat (řekne třeba "tento týden nemůžu, ozvu se Vám příští týden") nebo požádejte soud o přidělení jiného správce. Výpadek příjmů a problémy se splácením je třeba řešit s ins. správcem.

Srážky v insolvenci nejsou fixní, vždy závisí na výši příjmu. S poklesem příjmu tak klesají i srážky (tak aby dlužníkovi zbylo nezabavitelné minimum). Současně je však třeba nadále plnit podmínky insolvence (splácet min. 2 200 Kč měsíčně nebo splatit během 5 let min. 30% dluhů). Pokud pendler přijde o práci vlivem zavření hranic, doporučuji se poohlédnout po jiném zaměstnání v tuzemsku (byť třeba jen dočasně).