Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9319, Koronavirus, ošetřovné a exekuce

Koronavirus, ošetřovné a exekuce, Exekuce a insolvence

Dobrý den, kvůli koronaviru mě firma požádala, ať si vezmu ošetřovné na dítě. Mám 4 malé děti, dostanu 14 000 Kč. Může mi exekutor provést srážku z této nízké mzdy? Pokud ne, mám strach že mi naběhnou domů, jelikož nemůžu teď v této situaci zaplatit nic. Prosím poraďte.

Dobrý den,

Exekutor vám bohužel i z tak nízkého příjmu jak uvádíte může srážet cca 250-500 Kč měsíčně na exekuci.  Konkrétní chování vašeho exekutora nedokážeme předjímat.  Předpokládáme ale, že se omezí jen na strhávání peněz z účtu. Exekutorská komora totiž v souvislosti s koronavirem vydala doporučení aby doručovali bezkontaktně, neprováděli soupisy a odebrání movitých věcí, nebo upustili do "kamenných" dražeb. Navíc i pro pracovníky exekutorů platí karanténa.

Na OČR dostanete dávku ve výši 60% z průměrného výdělku za posledních 12 měsíců. Nárok na ošetřovné máte po dobu 16ti dní, v situaci s koronavirem se předpokládá, že vláda tuto dávku bude poskytovat nejméně po dobu uzavření škol.

Před exekucí jsou chráněné prostředky z dávek sociální péče, dávek pomoci v hmotné nouzi, jednorázových dávek sociální podpory a příspěvku na bydlení. Prověřte zda nemáte nárok na některou z těchto dávek?